Haruki Murakami, Sputnik Sevgilim’den “Yazmak” Üzerine On Alıntı
29 Aralık 2018 Edebiyat Liste

Haruki Murakami, Sputnik Sevgilim’den “Yazmak” Üzerine On Alıntı


Twitter'da Paylaş
0

Sumire günlüğüne, “Rüyalarını yazma,” diyerek bir not düşer. Peki ya sizin yazılarınız? Birçoğu bu dünyaya ait olmayan, hani neredeyse rüya gibi yazılar. İlhamınızı rüyalarınızdan değilse nereden alıyorsunuz?

Öykü yazmak, uyanıkken rüyalarınızla oynamaya benzer. Bu, rüyalarınızdan ilham almakla ilgili bir şey değil, bilinçli bir biçimde bilinçaltınızı manipüle diyor ve kendi rüyanızı inşa ediyorsunuz. Ve ben, bunu  yapabilme kabiliyetiyle donatıldığımı düşünüyorum.

Sputnik Sevgilim Üzerine Murakami ile konuşmalar

 www.harukimurakami.com

haruki murakami sputnik sevgilik edebiyat roman

1

“Yazması gereken pek çok şey vardı. Anlatması gereken bir sürü öyküsü. Tek bir doğru çıkış kapısı bulabilse, tutkulu hisleri ve düşünceleri lav gibi fışkıracak, oradan da entelektüel açıdan dolu dolu, orijinal eserler ardı ardına doğacaktı.”

2

“Aslında durmaksızın yazabiliyordu. Aklındakileri ardı ardına cümlelere dönüştürebiliyordu. Yazamama gibi bir derdi yoktu Sumire’nin. Sorun, tam tersine çok yazıyor olmasıydı. Elbette aşırı yazınca, gereksiz kısımları kesip atabilirdi, ama bu öyle kolay bir şey değildi; kendi yazdığı cümlelerin bütün için gerekli mi gereksiz mi olduğunu ayırt edemiyordu. Yazdıklarını ertesi gün okuduğunda, kimi zaman hepsi gerekli görünüyordu, kimi zaman tümünü çıkarsa da olurmuş gibi geliyordu. Bazen gözünün önündeki tüm taslağı ümitsizce yırtıp attığı oluyordu.”

3

“Henüz tarzı tam oturmuş değildi; üslubu bazen, farklı hobi ve rahatsızlıkları olan ısrarcı ev hanımlarının bir araya gelip hiç konuşmadan, kumaş artıklarından diktikleri kırk yama yorganlara benziyordu.”

haruki murakami sputnik sevgilik edebiyat roman

4

“En azından bir başkasının yazım tarzını taklit etmiyordu, kolaya kaçarak yazdıklarını daha küçük ve değerli metinlere dönüştürmeye çalışmıyordu.”

5

“Roman yazmak da buna benzer. Kemikleri toplayıp gelsen, harikulade bir kapı inşa etsen de, bu kadarıyla canlı bir roman oluşmaz. Hikâye bir anlamda bu dünyaya ait bir şey değildir. Gerçek hikâye bu taraf ile diğer tarafı birleştirecek, büyülü bir vaftiz gerekir.”

6

“Tek mesele yazamamak da değil. En fenası da yazma konusundaki özgüvenimi kaybettim. Kısa süre önce yazdığım bir şeyi okuduğumda, bana hiç ilginç gelmiyor, ne demek istemiştim, kendim de bulamıyorum. Sanki kirli çoraplar yere fırlatılıp atılmış da uzaktan onlara bakıyormuşum gibi bir his duyuyorum.”

haruki murakami sputnik sevgilik edebiyat roman

7

“Ben artık roman yazamayabilirim. Son zamanlarda sık sık bunu düşünüyorum. Roman yazacağım diye tutturmuş; dünyadan bihaber, aptal kızlardan biriyim ben de işte; halimi düşününce, gerçekleşmeyecek bir hayalin peşinden koşmuşum. Piyanonun kapağını kapatıp sahneden inmeliyim belki de. Çok geç olmadan önce.”

8

“Ancak ben kendimi anlatırken, anlatılan benin bazı özellikleri kaçınılmaz olarak anlatıcı ben tarafından –değer yargısı, algı derecesi, gözlem yeteneği, çeşitli gerçekçi çıkarımlar açısından- seçilip ayıklanacak. Öyle olunca da, anlatılan “ben” aslında ne kadar nesnel gerçekliği yansıtacak acaba?”

9

“Şimdiye dek yazdıysan yazmak istediğin içindi. Yazmak istemiyorsan, yazman gerekmez. Roman yazmayı bıraktın diye bir köyü yakıp kül etmiş falan değilsin. Bir gemiyi batırmış da değilsin. Gelgit akıntılarının yönünü değiştirmiş de değilsin. Devrimi beş yıl geciktirmiş de değilsin. Kimse senin yaptığını ihanet olarak adlandıramaz bence.”

10

“Birinci sorun, bunun ne tür bir kurmaca olduğunu henüz bilmiyor olman. Henüz konuyu bilmediğin gibi tarzın da belirsiz daha. Bildiğin tek şey ana karakterin adı. Buna rağmen, ben dediğin kişiyi gerçekçi bir halde oluşturmaya çalışıyorsun. Biraz zaman geçince, bu yeni kurmaca seni korumak için harekete geçecek ve sen yeni dünyanın görüntüsünü görebilir hale geleceksin. Ama henüz bu durumda değilsin.”


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR