Hayatımızı Tehdit Eden Dijital Tehlikelerden Korunmanın Yolları
15 Nisan 2017 Bilim Teknoloji

Hayatımızı Tehdit Eden Dijital Tehlikelerden Korunmanın Yolları


Twitter'da Paylaş
0

"Geleceğin Suçları, bilgi çağında muhteşem bir risk analizi. Harika bir araştırma. Âdeta bir roman…” – Harvard Business Review

“Bu kitap bağımlılık yapıyor. Hayal bile edilemeyecek siber suç örneklerini bir dedektif misali araştıran Marc Goodman, müthiş bir iş çıkarmış.” – The Washington Post

“Teknolojinin karanlık tarafına bir gezi rehberi.” – New Scientist

Yavuz Türk
[caption id="attachment_27844" align="alignright" width="200"] Çeviri CEM ÖZDEMİR • 632 sayfa[/caption]

Teknoloji katlanarak ilerliyor. Bu nedenle, teknolojiye olan bağımlılığımız gün geçtikçe daha fazla artıyor ve artık kimi durumlarda ‘hastalık’ seviyesine ulaşabiliyor. Gelişen her yeni teknolojinin insan hayatına çok büyük kolaylıklar getirdiği ortada: Hemen hemen bütün sektörlerde ya da gündelik hayatın herhangi bir noktasında, teknolojinin insanlara inanılmaz derecede pratiklik ve müthiş zaman kazandırdığı şüphesiz. Fakat bu derece çevrimiçi yaşanan bir dünyada ister istemez büyük riskler ve sorunlar da ortaya çıkabiliyor.

Marc Goodman, Geleceğin Suçları adlı kitabında teknolojinin yol açtığı tehlikelerin gelecekte ne boyutlara ulaşacağını anlatırken, aynı zamanda okura son derece pratik, akılda kalıcı öneriler sunuyor. Ona göre, dijital dünyada alınacak birtakım önlemler, evimizin kapısını kilitlememiz veya arabamızın anahtarını kontakta bırakmamamız ile neredeyse eşdeğer düzeyde… Basit gibi görünen bu birkaç püf noktası sayesinde, dijital dünyanın tehlikelerinden tümüyle korunmanız mümkün.

Güncelleme

Tarayıcılar, eklentiler, medya oynatıcıları ve yazılım programlarının çoğu sayısız hatayla dolu. Hacker, bu açıkları kullanarak bilgisayarlarınıza ve diğer cihazlarınıza sızıyor, paranızı çalıyor ve büyük hasara sebebiyet veriyor. İşletim sistemi yazılımınızı, bilgisayar programlarınızı ve uygulamalarınızı otomatik olarak update ederek (güncellemek) bu sıkıntılardan uzak durabilirsiniz.

Parolalar

Parolalar kesinlikle uzun (yirmi karakter ya da daha fazla) olmalı ve hem büyük, hem küçük harflerle birlikte semboller ve boşluklar içermelidir. Parolanın gücü, hesaplarınızı koruma konusunda en önemli rolü oynuyor. Ayrıca parolalarınızı sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin ve aynı parolayı farklı sitelerde kesinlikle kullanmayın. Bu şekilde hareket ederseniz, hackerlar bir kez bilgilerinizi çaldığı zaman sosyal medya profillerinizden banka hesaplarınıza kadar hayatınızın farklı noktalarına kolaylıkla erişebilir.

Download

Kullanacağınız yazılımları sadece resmi sitelerden indirin. “Ücretsiz” yazılım sunan üçüncü taraf siteler ve resmi olmayan uygulama mağazalarına karşı her zaman ama her zaman temkinli yaklaşın.

Admin

Bilgisayarlardaki admin hesapları dikkatlice kullanılmalıdır. Hem Windows hem de Apple ürünleri, kullanıcılarına en yüksek öncelik admin hesaplarında olmak üzere hesaplara ayrıcalık tanıma imkânı sağlıyor. Bilgisayarınızda kesinlikle bir admin hesabına ihtiyaç duyacak olsanız da, günlük işlerinizi halletmek ve internette gezinmek için bu hesabı kullanmayın. Bu tür işleriniz için standart bir kullanıcı hesabı açın.

Tasarruf

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman kapatarak hem tasarruf eder hem de tehlikelerden uzak kalırsınız. Üstelik, hırsızların makinenize erişim sağlaması mümkün olmadığı için üçüncü taraflardan gelecek tehditleri otomatik olarak ortadan kaldırır. Bluetooth, Wi-Fi, NFC ve kişisel erişim noktalarını her zaman açık tutmak, saldırganlara fazladan nüfuz edilecek yer imkânı sağlarken, telefonunuzu hacklemek, virüs bulaştırmak ve veri çalmak kolaylaşır.

Engel

Verilerinizi yerelde ve internette şifreleyerek dijital hayatınıza erişimin önüne bir engel koyun. Hem Windows hem de Mac’te hard disk şifrelemeye olanak sağlayan ücretsiz programlar bulunuyor. Bu sayede, çalınması veya kaybolması halinde bilgisayarınızdaki veriler başkaları tarafından okunamaz.

Yedekleme

Verilerinizi sık sık yedekleyin. Mac’teki Time Machine ya da Windows Backup gibi işletim sistemiyle birlikte gelen araçları kullanarak, verilerinizi harici bir diske yedekleyebilirsiniz. Bunun dışında Carbonite, Backblaze ve SpiderOak gibi bulut tedarikçilerini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca, verilerinizin her zaman birden fazla yedeğini almaya özen gösterin.

E-postalar

Tüm e-postalara temkinli yaklaşın. Tanıdığınız birinden gelmiş gibi görünse bile bağlantılara tıklarken ya da ekleri açarken dikkatli olun. Yemleme saldırılarının bu denli başarılı olma sebebi, masum kullanıcıların gerçekçi görünen dosyaları açması ya da bağlantılara tıklaması, daha sonrasında ise virüsle karşılaşmasıdır.

USB Bellekler

Kötü amaçlı yazılım ve virüslerin yayılmasında en çok tercih edilen araçlardan biri de USB belleklerdir. Bu yüzden, sakın USB bellekleri virüs taraması yapmadan bilgisayarınıza takmayın. Virüslerin otomatik olarak bilgisayarınıza bulaşmaması için “otomatik çalıştır” seçeneğini kaldırın.

Kamera

Ne yazık ki hackerların, suçluların ve casusların, bilgisayar, telefon ya da tabletinizdeki internete bağlı kameralara erişmesi oldukça kolay. Kullanmadığınız zaman kamerayı kesinlikle kapatın. Basit bir Post-it kâğıdı ya da bant ile istenmeyen misafirleri kameranızdan uzak tutabilirsiniz.

İnternet

İnternette dikkatli gezin. Özellikle bankacılık işlemleri ve alışverişler sırasında, size ait olan bir cihazı, güvendiğiniz bir ağı tercih edin. Arkadaşınızın telefonu, kütüphanedeki bilgisayar ya da her gün gittiğiniz kafenin Wi-Fi’ı olsun, fark etmez; verileriniz çalınabilir. Bu yüzden, trafiğin oldukça yoğun olduğu ortak ağlara her zaman temkinli yaklaşın.

Sosyal Medya

Sosyal ağlarda paylaşım yapmadan önce iyi düşünün. Sapıklardan hırsızlara kadar bütün suçlular, bilgi edinmek için sosyal medya hesaplarınızı takip ediyor. Örneğin; tatil planlarını paylaşmak, hırsızlara iki hafta evde olmayacağınız bilgisini verirken, tehlikeye de davetiye çıkarır.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR