Mucizevi Kazımalar...

Mucizevi Kazımalar...


Twitter'da Paylaş
0

Cathy Sheeter

Birçok insan, gerçekçi hayvan resimlerimin mürekkeple kaplı bir tahtadan bu hale geldiğine inanamıyor ancak eserlerim tam da bu şekilde ortaya çıkıyor. Siyah bir zemini sivri uçlu bıçak benzeri bir aletle kazıma tekniğiyle (Scratchboard) çalışıyorum, bu da hayvanları başka hiçbir tekniğin yansıtamayacağı kadar gerçekçi hayata getirmeme yardımcı oluyor. Bu benzersiz bir teknik.

Düz siyah bir zeminde başlayıp mürekkebin altındaki beyaz tabakayı ortaya çıkarmak için keskin aletlerle mürekkebi kazıyorum. Bu alanı ne kadar çok kazırsam o kadar çok ton oluşturabiliyorum. Kullandığım araçlardan bazıları ince bıçaklar, zımpara kâğıdı, dövme iğneleri ve ince uçlu fırçalar. Bu araçlar çok iyi iz bıraktıkları için orta gerçekçi ayrıntılar, özellikle kürk ve tüyler için mükemmeldir. Hayvanı çizdikten sonra siyah beyaz bırakmayı ya da şeffaf boyalarla renklendirmeyi tercih edebiliyorum.

Neredeyse yirmi yıldır bu teknikle hayvanlar yaratıyorum ve her seferinde tahtada hayat bulduklarında heyecanlanıyorum. Çünkü karakterleri ve ifadeleri, ruhlarından bir parça yakaladığımı hissedene dek sıfırdan çizilerek oataya çıkıyor. İnanmak zor olsa da her tüy, her çizik, her nokta elle yapılıyor, eserler fotoğraf değil. Büyük işlerin tamamlanması birkaç ay sürebilirken, küçük işler de saatlerimi alabiliyor.

Çeviri: Yaprak Sayın

(BoredPanda)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR