Murat Yalçın ile Kitaplar Üstüne: "Beni ayakta/uyanık tutmayan, bir elime kalem-defter tutuşturmayan okumaları çabucak unuturum."
19 Haziran 2018 Söyleşi

Murat Yalçın ile Kitaplar Üstüne: "Beni ayakta/uyanık tutmayan, bir elime kalem-defter tutuşturmayan okumaları çabucak unuturum."


Twitter'da Paylaş
0

Şöyle bir göz attığımda benim bile “burada ne işi var” diyeceğim kitaplar bulunabilir.

Şu anda başucunuzdaki kitaplar neler?

Tadı Damağımda: Bir okur-yazarın kitap okuma serüvenleri (Nermi Uygur), Seke Seke Ben Geldim-IV (M. Kayahan Özgül), Sınav (J. Cortázar), Platero ile Ben: Bir Endülüs Ağıtı (J.R. Jimenéz).

Yazılsaydı eğer, yaşamöykünüzü kimin yazmasını istersiniz?

Şımarıklık sayılmasın lütfen, önceki yüzyıldan kalma biri olarak, mümkünse Stefan Zweig ya da Romain Rolland.

Sizin üstünüzde en çok hangi kitabın etkisi vardır?

Okuduğum yaş (19) bakımından, uzun yıllar etkisinde kaldığım kitap Körleşme (E. Canetti) idi, halen o etkiyi duyumsarım.

Hangi kitabı siz yazmış olmak isterdiniz?

Gargantua (Rabelais).

Kitaplığınızda hangi kitabı bulmak öteki insanları şaşırtabilir?

Mesleğim gereği bana sürekli kitap gönderiliyor, bunlardan bazıları gönderilmese asla haberim olmayacak kitaplar. O yüzden, şöyle bir göz attığımda benim bile “burada ne işi var” diyeceğim kitaplar bulunabilir.

Sizin sevdiğiniz ama değeri bilinmemiş bir yazar var mı?

Fikret Ürgüp gibi yazarlığı iş edinmemiş adlar sayabilirim ama onlara “değeri bilinmemiş” değil de az yazdıkları için az bilinenler demek belki daha doğru. Ortak özellikleri az yazmış olmaları çünkü.

Ne zaman, nerede, nasıl okursunuz?

Akşam odamda, sabah balkonda, gündüz metroda velhasıl türlü zamanlarda aralıksız okurum. Evimin her yerinde, her saat, her şekilde okusam da sadece yatak odasında ya da yatarak okumam, okuyamam. Ayrıca beni ayakta/uyanık tutmayan, bir elime kalem-defter tutuşturmayan okumaları çabucak unuturum.

Hayatta olan ya da olmayan hangi yazarla tanışmak istersiniz?

Evliya Çelebi diyeceğim hemen. Geçen yıl da yirmiden fazla kitabını peş peşe okuduğum Refik Halid Karay’la oturup uzun sohbetler edebileceğimi düşünmüştüm.

Zaman zaman yeniden okuduğunuz kitaplar var mı?

Göçmüş Kediler Bahçesi (B. Karasu), Nurullah Ataç’ın tüm kitapları, Tanpınar’ın düzyazıları,

Hangi yazarla aynı yerde yaşamak isterdiniz?

Behçet Necatigil... Ama hemen arka sokakta da Borges.

Okuduğunuza pişman olduğunuz kitap var mı?

Yazdıklarını okuduğuma okuyacağıma beni pişman eden yazarlar olmuştur hayatımda, ama herhangi bir kitabı baştan sona okuyabilmişsem pişmanlık da duymam.

Tüm yazarların okuması gerektiğini düşündüğünüz kitaplar hangileri?

Gerçek bir yazar en azından yazdığı dili var etmiş belli başlı yazarları, bazı temel yapıtları okumuş olmalı diye düşünürüm. Yine de işin ucunu bucağını göstermesi bakımından iki kitabı anmakla yetineyim: Hüsn ü Aşk (Şeyh Gâlib), Don Quijote (Cervantes).


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR