Okyanusun Derinlikleri: Dünyanın En Issız Yerinde Neler Saklanıyor? | video
18 Şubat 2020 Video Bilim Teknoloji Doğa

Okyanusun Derinlikleri: Dünyanın En Issız Yerinde Neler Saklanıyor? | video


Twitter'da Paylaş
0

Okyanusların derinliklerini göz önünde bulundurduğumuzda Dünya’nın biyokütlesinin %2’sinden azının burada yaşadığına inanmak zor. Hem de bu küçük yüzdenin yaklaşık %90’ından fazlası suların ilk 200 metresinde bulunuyor. Burada Güneş ışığı hâlâ denizi aydınlatabiliyor ancak bundan sonra inilen her metrede ışık gitgide azalıyor ve yüzey Ay’ınkini anımsatmaya başlıyor. Basınç da ölümcül düzeye ulaşıyor (332 metre). Video aşağı indikçe ne gibi değişikliklerin bizi beklediğine değiniyor ve izleyiciyi denizlerin diplerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.  

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR