2019 Booker Ödülü Adayları
26 Temmuz 2019 Ne Haber Edebiyat Liste

2019 Booker Ödülü Adayları


Twitter'da Paylaş
0

Bu yılın Booker adayları, ödülü daha önceden kazanan iki isim ile uluslararası tanınırlığa sahip kurgu yazarlarını içeriyor. Uzun liste olarak adlandırılan “Booker Dozen”ı oluşturan 13 kitabın yazarlarından sekizi kadın, beşi erkek. Listede iki eski Booker Ödülü sahibi (Margaret Atwood ve Salman Rushdie) ve Oyinkan Braithwaite’in yazdığı ilk roman My Sister, The Serial Killer ile Valeria Luiselli’nin İngilizce yazılmış ilk romanı yer alıyor. 

Listedeki romanlar 1 Ekim 2018 ve 30 Eylül 2019 tarihleri ​​arasında Birleşik Krallık'ta ya da İrlanda'da yayımlanan toplam yüz elli bir roman arasından seçildi. Jüri, Hay Festivali’nin kurucusu Peter Florence, yayıncısı ve editör Liz Calder, roman ve deneme yazarı yapımcı Xiaolu Guo, yazar, yayıncı ve eski avukat Afua Hirsch ile konser piyanisti, şef ve besteci Joanna MacGregor’dan oluşuyordu. Jürinin başındaki Peter Florence listede yer alan kitaplarla ilgili şöyle diyor: “Bu yıl yalnızca bir kitap okuduysanız uzun bir sıçrayış yapın ve listedeki on üç kitabın hepsini okuyun. Listede Nobel adayları ve ilk romanını yayımlayan yazarlar var. En iyisi diye bir şey yok, hepsi yetkin yazarlar. Vahşi mizah, derin kavrayış ve keskin bir insanlıkla felaket ve sıkıntılara aşina olan dünyamızı hayal ediyorlar. Bu yazarlar neşe ve umut vadediyorlar. İngilizcenin zengin karmaşıklığını küresel bir dil olarak kutluyorlar. Titiz, aydınlatıcı ve eğlenceliler. Gerçekten, hepsini okuyun.”

1 Margaret Atwood, The Testaments 

10 Eylül’de yayımlanacak olan yeni Atwood romanı, Damızlık Kızın Öyküsü’nden on beş yıl sonrasını anlatıyor ve olay örgüsü Gilead’da yaşayan üç kadın etrafında dönüyor. Guardian’a göre roman, bu yılın en popüler romanlarından biri olacak.

2 Kevin Barry, Night Boat to Tangier

“Bu romanı diğerlerinden ayıran şey mizahı, dehşeti ya da betimlemelerindeki güzellikten öte ahlaki algısı.” 

İspanya’daki bir limanda Tanca’dan gelen tekneyi bekleyen, yaşlanmakta olan iki İrlandalı gangster Charlie ve Maurice’in, Charlie’nin kızını arama hikâyesi.

3 Oyinkan Braithwaite, My Sister, The Serial Killer

Nijeryalı bir kadın sevgililerini öldürmeye başlar. Cesetlerden kurtulma görevi ablası Korede’ye kalacaktır. Bir gün kardeşi Korede’nin âşık olduğu adamla çıkmaya başlar. Korede birini kurtarırken diğerini feda etmek zorundadır.

4 Lucy Ellmann, Ducks, Newburyport 

Bin sayfalık romanda Ohio’lu bir ev kadını gerçek olan ile Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkma anlamsız bilginin arasındaki boşlukları doldurmaya çalışıyor. Çocukları, ölen ebeveynleri, Afrika filleri, “mutlu çiftlerin” yatak odası ritüelleri, Kitle imha silahları ve ahşap güvercin yumurtasının nasıl açılacağı konusunda endişeleniyor. 

5 Bernardine Evaristo, Girl, Woman, Other

Roman, çoğu İngiliz siyahi kadından oluşan, bazıları farklı dönemlerde yaşayan on iki karakteri takip ediyor. İçlerinde lezbiyen sosyalist ve oyun yazarı Amma, kendini “non-binary” olarak tanımlayan Morgan ve Barbados göçmeni, mutsuz bir evlilik yaşayan Winsome yer alıyor. Kitap, farklı insanlar arasında kurulabilecek bağların üzerinde duruyor.

6 John Lanchester, The Wall

Yakın gelecekte “The Change” olarak bilinen iklimsel değişimin meydana gelmesinden sonra İngiltere’yi anlatan romanda ülkeler arası seyahat yasaklanıyor. Genç bir asker İngiliz sahil şeridi boyunca inşa edilmiş bir bariyer olan Duvar’da, denizden her an gelebilecek “Diğerleri”ni arayarak devriye geziyor.

7 Deborah Levy, The Man Who Saw Everything

Romanda aynı hikâyeyi anlatan iki farklı versiyon iç içe geçiyor. 1989’da Saul’a araba çarpar, ancak yerinden kalkar ve kız arkadaşını görmeye gider, sonra babasını gömmek için Doğu Almanya’ya seyahat eder. Diğer versiyonda olaylar 2016’da başlar: Saul’a araba çarpar, hastaneye kaldırılır ve babası başında bekler. 

8 Valeria Luiselli, Lost Children Archive

New York’tan ayrılan bir aile sınıra doğru bir yolculuk yaparken birkaç Meksikalı çocuk sınırı geçmeye çalışır. Hikâye anne ve oğlunun sesleriyle, çarpıcı metin ve imgelerin bir araya gelmesiyle okura aktarılıyor. 

9 Chigozie Obioma, An Orchestra of Minorities

Igbo efsanesinde koruyucu bir ruh olan chi tarafından anlatılan bu hikâye, dolandırıldıktan sonra Kıbrıs'ta mahsur kalan hırslı Nijeryalı Nonso'nun etrafında dönüyor.

10 Max Porter, Lanny

Köye tuhaf bir varlık çağırdıktan sonra ortadan kaybolan bir çocuğun etrafında kurulan hikâye, Lanny’nin matbaacılık ve seslerle yaptığı deneylerle İngiliz folklorunun ilginç dünyasına girmesini anlatıyor. 

11 Salman Rushdie, Quichotte 

Don Kişot’un modern versiyonu olan roman Amerika Birleşik Devletleri'nde seyahat eden bir satıcıyı anlatıyor. Cervantes’in zamanının toplumunu eleştirmek için Don Kişot’u yazması gibi, Rushdie de okurları ahlaki ve manevi çöküşün eşiğindeki bir ülkede vahşi bir yolculuğa çıkarıyor.

12 Elif Şafak, On Dakika Otuz Sekiz Saniye

İstanbul'un kenar mahallelerinden birinde bir seks işçisi öldürülür ve vücudu çöp kutusuna atılır. Bilincini yitirirken, yani on dakika, otuz sekiz saniye boyunca hayatındaki önemli anlar ve hatıralar romanın sayfalarına yansıyor.

13 Jeanette Winterson, Frankissstein

Ry adında genç transseksüel doktor, yapay zekâ ile ilgili kamuoyu tartışmalarına liderlik eden ünlü bir profesör Victor Stein'e âşık olur. Bu sırada Ron Lord karısından boşandıktan sonra tekrar annesiyle yaşamaya başlamıştır ve yeni nesil şişme bebekler üretmektedir. Bir kriyojenik tesis, dirilmeyi bekleyen düzinelerce insana ev sahipliği yapmaktadır. 

Hazırlayan ve çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Lithub,  Guardian & Goodreads)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR