Amazon Kayapo Lideri: “Korku doluyuz, siz de korkmalısınız.”
24 Eylül 2019 Doğa

Amazon Kayapo Lideri: “Korku doluyuz, siz de korkmalısınız.”


Twitter'da Paylaş
0

Topraklarımızı yok ediyor, gezegenimizi zehirliyor, ölüm saçıyorsunuz. Yakında sonuçları değiştirmek için çok geç olacak.

Brezilyalı Kayapo yerlilerinin lideri Raoni Metuktire bize yazdığı mektubunda anlatıyor:

Amazon’un yerli halkı olarak yıllardır sizi, ormanlara büyük zarar veren kardeşlerimizi uyarıyoruz. Yaptıklarınız bütün dünyayı değiştirecek ve evimizi yok edecek, aynı zamanda sizin olan evimizi. Bir araya gelelim diye farklı geçmişlerimizi bir kenara koyduk. Daha bir kuşak önce kabilelerimizin çoğu birbirleriyle savaşıyorlardı, ama şimdi beraberiz ve ortak düşmanımıza karşı mücadele veriyoruz. Bu ortak düşman sizsiniz. Burada yaşamayan ama topraklarımızı işgal eden ve bize kalan kısmını da yakan insanlar. Başkan Bolsonaro topraklarımızın yakınlarında yaşayan çiftlik sahiplerini “ormanı temizlesin” diye destekliyor ve bölgemizi ele geçirmelerine rağmen hiçbir şey yapmıyor.

Sizi uyarıyoruz: Ne yapıyorsanız durun, yıkımı ve dünyanın ruhlarına saldırmayı durdurun. Ağaçları kestiğinizde atalarımızın ruhunu zedeliyorsunuz. Madenlere ulaşmak için toprağı kazdığınızda dünyanın kalbini delip geçiyorsunuz. Toprağa ve nehirlere zehirler akıttığınızda ise ruhlar, bitkiler, hayvanlar ve toprağın kendisi güçsüz düşüyor. Toprağın gücünü böyle sarstığınızda ölmeye başlar. Toprak ölürse, dünya ölürse hiçbirimiz yaşayamayacağız ve hepimiz öleceğiz. 

Niye böyle yapıyorsunuz? Gelişmek için diyorsunuz, ancak ne tür bir gelişim, ormanın zenginliğini alıp yerine tek bit tür bitki ya da hayvan koyar ki? Bir zamanlar ruhlar bize mutlu olmamız için her şeyi vermişti: Yemeğimiz, evlerimiz, ilaçlarımız… Şimdiyse yalnızca soya fasulyeleri ve büyükbaş hayvanlar var. Bu kime, neye göre gelişme ki? Yalnızca bir avuç insan çiftliklerde yaşıyor, çiftlikler büyük sayıda insana yetemiyorlar ve verimsizler.

Öyleyse niçin böyle yapıyorsunuz? Bazılarınızın çok para kazanabileceğini görebiliyoruz. Kayapo dilinde sizin “para” diye hitap ettiğiniz şeye biz “piu caprim” (üzgün yapraklar) diyoruz, çünkü para dediğiniz cansız ve kullanışsız bir şey ve beraberinde yalnızca zarar ve üzüntü getiriyor. 

Para topluluğumuzda bulunduğunda genellikle büyük sorunlar yaratıp insanlarımızı birbirlerine yabancılaştırıyor. Aynı şeyi, parasını çaldırmaktan korkan zengin insanların yalnızlıkla baş ettiği şehirlerinize yaptığını görüyoruz. Bu sırada diğer insanlar açlıktan ölüyorlar ya da sefalet içinde yaşıyorlar, çünkü kendilerine ve çocuklarına yemek alacak paraları yok.

Ancak bu zengin insanlar da bizim gibi ölecekler. Hayattayken diğer insanlara yardım etmek ve kendileri yemek yemeden önce diğerlerinin karnı tok mu diye kontrol etmek yerine onlara acı çektirdiklerinden, ruhları bedenlerinden ayrıldığında mutsuz olacak ve acı çekecekler. Kayapo yerel halkı diğer insanlara yardım etmeye değer verir.

Hayat tarzınızı değiştirmelisiniz çünkü kayıpsınız, yolunuzu kaybetmişsiniz. Gittiğiniz yerde yalnızca yıkım ve ölüm var. Yaşamak için dünyaya, ağaçlara, bitkilere, hayvanlara, nehirlere ve toprağa saygı duymalısınız. Çünkü bütün bunlar bir ruha sahip, her biri ruhların kendisini oluşturuyor ve ruhlar olmadan dünya ölecek, yağmur duracak, besinler çürüyüp gidecek.

Hepimiz aynı havayı soluyor, aynı sudan içiyoruz. Tek bir gezegende yaşıyoruz. Onu korumamız gerek. Eğer korumazsak büyük rüzgârlar gelecek ve ormanı yok edecek. 

Zamanı geldiğinde korkularımızın hepsini siz de hissedeceksiniz.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR