Bob Ross’un Eserlerine Ne Oldu?
27 Ağustos 2019 Kültür Sanat Sanat

Bob Ross’un Eserlerine Ne Oldu?


Twitter'da Paylaş
0

Bob Ross’un yaptığı bin yüzü aşkın resmin büyük bir kısmı Virginia’da bulunan ambarda. Son zamanlarda birkaçı, Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi tarafından alındı. 

Bob Ross Resim Sevinci adlı televizyon programının her bölümünde ortaya koyduğu eserin üç farklı versiyonunu yapardı: Resimlerden birini programdan önce, referans vermek üzere, ikincisini program esnasında, üçüncüsünü ise program sonrasında, eğitim kitaplarında kullanılsın diye yaratıyordu. Programın dört yüzden fazla bölümü vardı ve bu bölümlerden yalnızca birkaçında konuk sanatçı çağırdı. Bu, dünyada en az bin yüz tane Bob Ross eseri bulunduğu anlamına geliyor. Peki bu resimler şimdi nerede bulunuyor ve neden onlara ulaşmak bu kadar zor?

Son zamanlarda bir grup New York Times muhabiri resimlerin peşine düştüler. Kendilerini Virginia'nın Herndon bölgesinde, sanatçının resimlerini sahiplenen ve depolayan, Bob Ross’un eserlerini satın almak isteyen kişilerin sayısız talebini alan büyük bir ambarda buldular. Ancak resimler satılık değil ve mekân ziyaretçilere kapalı.

Times tarafından yayınlanan kısa bir video raporunda, Bob Ross Inc. Başkanı Joan Kowalski, şirketin Ross’un yaklaşık bin yüz altmış beş eserini muhafaza etmeye çalışmalarına karşın, bunu doğru şekilde yapacak kaynaklarının bulunmadığını açıkladı. Videoda, herhangi bir dosyalama sistemi olmadan, bir ofise yığılmış karton kutularda istiflenmiş resimler gözler önüne seriliyor.

Neyse ki eserlerin bir kısmı özel ilgi gördü ve Ross hayranlarının gönderdiği sayısız mektup sayesinde Washington’da bulunan Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi, kalıcı koleksiyonuna eklemek üzere Ross’un tablolarından birkaç tanesini aldı. Kurum aynı zamanda sergiye, sanatçının programda kullandığı merdiven ile ikinci ve üçüncü sezonları için not tuttuğu defterlerini ekledi. Müzenin spor ve eğlence küratörü Eric Jentsch Times'a, “En zor kısım tabloları seçmek oldu,” dedi. Meslektaşı Ryan Lintelman ile birlikte Bob Ross Inc.’e seyahat ederek sanatçının tarzı ve başarısını yansıtan eserleri seçtiler. Seçilen eserler 22 Mart’ta müzenin koleksiyonuna eklendi, ancak henüz sergilenmeye başlanmadı.

Ross’un programda resim yaptığı on bir yıl boyunca insan figürleri çizdiği pek görülmez. Yukarıda bulunan Sabah Yürüyüşü (1989) isimli tablo, insan figürü içeren ender tablolarından.  

Dağ Sırtındaki Şelale (1994), Smithsonian’a bağışlanan eserlerden biri. 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Artnet)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR