Arkeologların 21. Yüzyılda Çözeceği 7 Antik Gizem

Arkeologların 21. Yüzyılda Çözeceği 7 Antik Gizem


Twitter'da Paylaş
0

National Geographic arkeoloğu Fredrik Hiebert 21. yüzyılda yapılacak heyecan verici keşifler hakkında tahmin yürütüyor.

National Geographic Society tarafından verilen ilk arkeoloji hibesini alan Hiram Bingham 1912’de elinde zamanının en gelişmiş teknolojik aygıtlardan biri olan Kodak panoramik kamerayla Machu Picchu’ya gitti. Günümüzde arkeologlar birçok teknolojik aygıttan yararlanıyor ve saniyeler içerisinde insanların binlerce yıl harcayarak bulabileceğinden daha çok şey keşfediyor. 

Fredrik Hiebert, “National Geographic’in 21. yüzyılı keşifler çağı olarak adlandırmasının bir nedeni var. İçinde bulunduğumuz çağda keşfedeceğimiz şeyler ve sonunda cevap bulabileceğimiz soruların bir sınırı yok,” diyor.

Hilbert’tan, bu heyecanı göz önünde bulundurarak bu yeni keşif yüzyılında ne gibi keşiflerle karşılaşabileceğimizden bahsetmesini istedik:

1 Orta ve Güney Amerika'da daha önce bilinmeyen şehirleri, hatta medeniyetleri keşfetmek

Arkeologlar, Honduras ve Belize gibi yerlerde ormanların üstünü kapattığı eski yerleşim yerlerini tespit etmek için LiDAR (lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji) kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde birçok keşif yapılacak.

2 Cengiz Han ve Büyük İskender’in mezarlarını bulmak

GPR (yeraltı radarı) gibi teknolojik aygıtlar, arkeologların yeri kazmadan yeraltına bakmalarını sağlıyor. National Geographic’in Hanlar Vadisi Projesi için ekibi, Cengiz Han'ın gömüldüğü yeri bulmak için uydu görüntülerini kullandı ve olası yerleri araştırmak için GPR’dan yararlandı. Hilbert bu konuyla ilgili şöyle diyor: “Cengiz Han’ın mezarının yerini tespit edememiş olsak da GPR, geniş alanları taramak için mükemmel bir yol. Ne kadar çok alan tararsak bir şeyleri ortaya çıkarma ihtimalimiz bir o kadar artar.”

3 Çin’in ilk imparatorunun mezarına girmek

Arkeologlar, Xinian'daki Terracotta savaşçıları ile çevrili Qin Shi Huang Di'nin gömüldüğü yeri biliyorlar, ancak mezarda iki bin yıldan fazla bir süre muhafaza edilen eşyalara zarar verme ihtimali arkeologları, mezarları açmaya isteksiz hale getiriyor. Hiebert’a göre, “GPR ve manyetometre gibi uzaktan algılama araçları bize iç yapılar hakkında bilgi verebilir. Yakında mezarlara girip zarar vermeden bilgi toplayabilen küçük robotlarımız olacak.”

4 Antik Minos’un gizemli dilini çözmek

Akdeniz'in güçlü Girit Uygarlığı’nın ortaya çıkmasından bu yana bir asırdan fazla zaman geçti, ancak akademisyenler “Linear A” (çizgi yazısı) olarak bilinen dillerini hâlâ çözemiyor. “Elimizde Linear A’nın bin dört yüzden fazla örneği ve kullandığımız araçlar arasında Big Data (Büyük Veri: Farklı kaynakların oluşturduğu bilgi yığınlarını işleyerek anlamlı verilere dönüştüren işlem) var.”

5 Nazca çizgilerinin sırrı

Araştırmacılar hâlâ bu çizgilerin amacının ne olduğunu sorguluyor ve farklı teoriler ortaya koyuyor. Peru’daki toprağa kazınmış tuhaf şekiller takım yıldızlarını mı tasvir ediyor? Su kaynakları ile mi bağdaştırılıyor? Hiebert, antropolog Johan Reinhard ile aynı fikirde: Nazca çizgilerini açıklayan tek bir teori yok. Hilbert, “İşte bu yüzden arkeolojik verileri işlemek için güçlü bir teknolojik analize ihtiyacımız var,” diyor. 

6 Bilim insanlarının inceleyebileceği sağlam bir Neandertal bulmak

Küresel ısınma buz tabakalarının ve buzulların geri çekilmesine neden olduğundan, Sibirya'da bulunan 40 bin yıllık bebek mamut gibi iyi korunmuş bir Neandertalin bir gün ortaya çıkacağı Hieber’ta göre son derece muhtemel.

7 Vikinglerin Kuzey Amerika’ya gitmiş olmasına dair kanıt

Artan sıcaklıkların buzulların sırlarını açığa vurması gibi, Kanada'nın kıyılarındaki buzulların erimesi bizi Amerika'nın “keşfini” yeniden yazmaya zorlayacak bir Viking yerleşim ağı ortaya çıkaracak. Hiebert’a göre, “Amerika'da zaten iki Viking yerleşim noktası tespit ettik ve bu yerleşimlerin doğasını daha iyi anladıktan sonra, onların izini Atlantik kıyısında süreceğiz.”

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(National Geographic)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR