Çocuklara Kitap Okumak Zihinlerini Geliştiriyor
14 Mayıs 2017 Eğitim İnsan

Çocuklara Kitap Okumak Zihinlerini Geliştiriyor


Twitter'da Paylaş
0

Evde sıklıkla kitap okunan çocukların zihinlerinde görsel imgeleme ve anlatılanı kavrama yetileri çok daha etkin.

Pediatristler sık sık ebeveynlere, çocuklarına düzenli olarak sesli kitap okumalarını tavsiye ediyor. Ancak bu sefer, araştırmacılar ilk kez bu aktivitenin okul öncesi çocukların beyinlerini zihinsel imgeleme ve anlatılanı anlama konusunda geliştirdiğine dair kanıtlar buldu. Her iki beceri de dili ve okuryazarlığı geliştirmenin temel anahtarı kabul ediliyor. Ohio’daki Cincinnati Çocuk Hastanesi pediatri bölümü direktörü Dr. Thomas DeWitt, Huffington Post’la yaptığı röportajda şöyle diyor: “Çocuklara kitap okumanın dil becerisi ve sözlü iletişime hazırlık üzerinde etkisi olduğuna dair deneysel kanıt edindiğimiz birçok araştırma var. Ancak öncelikle ‘Bunun beynin işleyişine biyolojik bir etkisi var mı?’ sorusunu henüz yanıtlayamayacağımızı belirtmek isterim.”

Yapılan çalışmada araştırmacılar, 3 ila 5 yaş arası 19 çocuğun beyinlerini MRI kullanarak inceliyor. İnceleme, çocuklar bir kadının öykü okuduğu ses kaydını dinlerken yapılmış. Çocuklar bir yandan arka plandaki sesi duyarken, araştırmacılar da çocukların farklı uyarıcılarla karşılaştığında beyinlerinin ne gibi tepkiler verdiğini kaydediyor. Ekip aynı zamanda çocukların evdeki okuma ortamlarının ne denli uyarıcı etkileri olduğunu konusunda da bilgi topladıklarını belirtiyor. Bunun için ne sıklıkla okuma yapıldığı ve tek bir kitabın mı yoksa çeşitli kitapların mı okunduğu soruları sorulmuş. MRI sonuçlarına göre, evde sıklıkla kitap okunan çocukların zihinlerinde görsel imgeleme ve anlatılanı kavrama yetileri çok daha etkin. Hikâyeleri dinlerken beyinlerindeki bu kilit alanlar, diğer çocuklarınkine göre çok daha aktif. DeWitt sonuçlarla ilgili, “Bu oldukça küçük ve yeni bir çalışma ama erken yaşta okumanın dil becerisini geliştiren beynin temel bölümleri üzerinde etkisi olduğunu ispat edebilmesi fazlasıyla heyecan verici” diyor.

Amerikan Pediatri Akademisi (APA) çocuklara bebeklik dönemlerinde ve okul öncesi yaşlarda kitap okumanın ne denli önemli olduğunu sık sık dile getiriyordu. Bunun dil becerisini geliştirebileceğini, okuma ve yazma yetisinin ilerlemesine katkı sağlayabileceğini ve dil becerisi iyi olmayan çocuklara yardım edebileceğini söyleyen APA bu konuda birçok makale yayımlamıştı. Makalelerden birinde şu cümleler not düşülmüş: “Çocuklarına kitap okumaya vakit ayıran ebeveynler daha verimli ilişkiler kuruyor, bu da çocukların bilişsel, dil yetisi, sosyal ve duygusal gelişimi için oldukça önemli.” DeWitt, çocuklara okuma yapan kişinin ebeveyn ya da bir başkası (örneğin öğretmen ya da bakıcı) olmasının fark yaratıp yaratmayacağı konusunda henüz net bir verileri olmadığını belirtiyor. Bu soruların ilerleyen araştırmalarda çözüleceğini uman DeWitt, benzer MRI çalışmalarının daha fazla yapılması gerektiğini düşünüyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR