Sınırları Zorlayan 10 Çağdaş Cam Sanatçısı

Sınırları Zorlayan 10 Çağdaş Cam Sanatçısı


Twitter'da Paylaş
0

1 Dale Chihuly

Sokakta rastgele birinden size bir cam sanatçısının ismini vermesini isteseniz duyacağınız isim Dale Chihuly olurdu. Cam üfleme alanında Chihuly’nin eserleri benzersiz bir yer tutuyor. Chihuly birçok sanat eseri üretti ve bu eserlerinden 29 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

2 William Morris

Yaşayan çok az sanatçı sanat tarihini etkilediğini iddia edebilir ama William Morris bu isimlerden biri. Morris’in sanat kariyeri, Pilchuck Cam Sanatı Okulu’nda kamyon sürücüsü olarak başladı. Antik uygarlıklardan ilham alan Morris, eserlerinde cam malzemeyi ustalıkla ahşap, kemik ve kumaş gibi gösteriyor.

3 Jack Storms

İleri yaşta çağdaş sanata olan sevgisinin farkına varan Jack Storms, çok nadir bir cam tekniği geliştirdi ve adını cam sanatının tarihine kazıdı. Bu küçük eserlerin bir tanesi için Storms bazen altı ay kadar çalıştığını söylüyor. Storms eserlerinde Fibonacci teorisinden de yararlanarak doğal bir akış ve güzellik elde etmeye çalışıyor.

4 Sidney Hutter

Ünlü cam sanatçısı Hutter, heykel benzeri renkli vazolar tasarlıyor. Geleneksel ticari cam objelerde ışığı ve formu vurgulayan Hutter mekanik sanat eserleri yaratıyor. Eserlerinde mimari bir sanat yakalamaya çalışan Hutter birçok özel teknik kullanıyor. 

5 Robert Mickelsen

Bir yılın sonunda üniversiteye devam etmeyi bırakan Mickelsen, bir lamba ustasının yanında çıraklık yaparken fuarlara katılıp kendi tasarımlarını satmaya başladı. Katıldığı bir cam sanatı kursuyla eserlerini fuarlardan galerilere taşımaya karar verdi. Mickelsen yaşayan en ünlü lampworking (camı şaloma kullanarak ısıtıp şekillendirmek) sanatçılarından biri ve kullandığı teknikler hakkında birçok makale yayımladı.

6 Rick Satava

Satava cam üflemeyi lisedeyken keşfetti ve üniversitede eğitimini aldı. Yarattığı her eserde sadece kendi özel formülüyle ürettiği camı kullanıyor. En ünlü eserleri hiç şüphesiz gerçekçi denizanası heykelleri.

7 Carol Milne

Milne tüm dünyada örgü cam eserleriyle tanınıyor. 2006’da, “henüz örgü örmek havalı değilken” örgü tekniklerini kullanmaya başlayan Milne, beş prestijli ödül kazandı ve dünyanın dört bir yanında solo sergiler düzenledi.

8 Karen LaMonte

LaMonte, kendine has tekniğiyle yarattığı  “Vestige” (Kalıntı) isimli ünlü döküm heykelini insan boyutunda üretti. Bu heykeli tamamlaması neredeyse bir yılını aldı ve özel teknikler geliştirmesini gerektirdi. Vestige’den sonra LaMonte, kimlik için metafor olarak kullandığı giysiler üzerinde çalışmaya devam etti. Dünya çapında dokuz farklı ödül kazandı.

9 Shayna Leib

Leib daha henüz sekiz yaşındayken cam üflemeye başladı. Çoğu sanat eserinde denize olan sevgisini yansıtıyor. Eserlerinde seramik, taş, metal, fotoğraf ve kumaş gibi birçok farklı malzeme kullansa da akışkanlığı ve hareketi daha iyi ifade ettiğine inandığı için cam ana malzemesi olmaya devam ediyor. Derin Akvaryum ve Rüzgâr ve Su isimli sergileri bütün dünyada takdir edildi.

10 Marta Klonowska

Sanat okulundayken Klonowska, eserlerinde cam malzeme kullanmaya başladı ve bu araca âşık oldu. Bugün cam kırıklarıyla yaptığı hayvan heykelleriyle tanınıyor. Özellikle tarihi kişilerin köpek dostlarının heykellerini yapıyor. Klonowska bu benzersiz heykellere metal bir iskeletle başlıyor ve daha sonra bu iskeletleri renkli, keskin cam çubuklarla kaplıyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR