Stephen King ile Kitaplar Üstüne: “Bazı doğaüstü/korku romanları okuyorum ama insanların düşündüğü kadar değil."

Stephen King ile Kitaplar Üstüne: “Bazı doğaüstü/korku romanları okuyorum ama insanların düşündüğü kadar değil."


Twitter'da Paylaş
0

Stephen King, çoksatan romanlarıyla gördüğü büyük ilginin yanı sıra, edebiyat üstüne düşünceleriyle de önemli oldu. Söylediklerini ve yazdıklarını iyi okumak gerekir. Kim Bulduysa Onundur kitabının yazarı Jane Austen’i hiç okumamış. “Bunu gurur ya da utançla (ya da önyargıyla) söylemiyorum. Bu sadece gerçek.”

Şu anda başucu kitabınız neler?

Hiçbiri. Yatakta okumuyorum, bu yüzden bir bardak su ve bir paket ilaçtan başka bir şey yok.

Sizin için tüm zamanların en iyi yazarı kim?

Muhtemelen Don Robertson, Paradise Falls, The Ideal Genuine Man ve muhteşem isimli Miss Margaret Ridpath and the Dismantling of the Universe kitaplarının yazarı. Romanlarda ve romancılarda en çok takdir ettiğim şey cömertlik, kalbin ve zihnin tamamen kabuğunu kırması ve Robertson bunu yapıyordu.

Yazması en tatmin edici olan kitaplar hikâyenin bitmiş halinin onu tetikleyen fikirle en yakın olduğu kitaplar.

Bugünün en iyi yazarları, romancıları, denemecileri, eleştirmenleri, gazeteciler, şairleri olarak kimleri görüyorsunuz?

Romancı olarak Strong Motion kitabı ile Jonathan Franzen ve Jackson Brodie romanlarıyla Kate Atkinson. Kurgu dışı kitaplarda Rick Perlstein, Abigail Thomas ve Mary Karr. Gazeteci olarak Laura Miller. Ama genellikle New York Post’taki Yhe Filthy Critic ve Hondo’dan keyif alıyorum.

Özellikle hangi türleri okumayı seviyorsunuz ve hangilerinden kaçınıyorsunuz?

Gizemli şeyleri ve gerilimi severim. Bazı doğaüstü/korku romanları okuyorum ama insanların düşündüğü kadar değil. Konu ilginç geliyorsa düz romanları okumaktan hoşlanıyorum. Bu tarz sorular keyfimi kaçırıyor çünkü ben bir çeşit omnivorum. Ama “ilişki” romanlarına ve aşk romanlarına pek ilgi duymuyorum. Jane Austen hiç okumadım. Bunu gurur ya da utançla (ya da önyargıyla) söylemiyorum. Bu sadece gerçek.

Yazdığınız türler arasında en eğlenceli, en zor ve en tatmin edici olanlar hangileri?

Eğlenceli olanlar, geliştirilebilen basit bir fikirden ya da durumdan ortaya çıkan kitaplar oluyor, ilk aklıma gelenler The Long Walk, Falcı ve Cep. En zoru (en azından benim için) gizemli romanlar. Bay Mercedes, Kim Bulduysa Onundur ve Son Nöbet son derece zordu. Yazması en tatmin edici olan kitaplar hikayenin bitmiş halinin onu tetikleyen fikirle en yakın olduğu kitaplar. Bu şekilde 11/22/63 ve Bag of Bones’da hissettim.

Yıllar boyunca birçok kısa öykü yazdınız. Bu türün çekiciliği nedir? Özellikle hangi tür kısa öykülerden hoşlanıyorsunuz?

Hayatımda hiç kısa roman yazmak için plan yapmadım. Onlar genellikle “gelişen” kısa öyküler. Dolayısıyla formun belirli bir çekiciliği yok. Aksine küçük olmak için çok büyük ve büyük olmak için de çok küçükler. Sevdiğim tek kısa roman yok, Fareler ve İnsanlar, Postacı Kapıyı İki Kere Çalar ve Algernon’a Çiçekler gibi çok sayıda sevdiğim kısa romanlar var.

Stephen Dobyns’in şiirleri dönüp dönüp tekrar okuduğum şiirler.

Müzik hayatınızın büyük bir parçası ve çalışmalarınıza da katkıda bulunuyor. Müzikle ilgili ya da müzisyenler tarafından yazılmış sevdiğiniz bir kitap var mı?

Greil Marcus’un Mystery Train ve Lipstick Traces’ı ve Chris Willman’ın Rednecks and Bluenecks kitabı.

Hangi kitabı sizin kütüphanenizde bulmak insanları şaşırtabilir?

Şiir kitapları olabilir. Anne Sexton, Richard Wilbur ve W. B. Yeats'ı severim. Stephen Dobyns’in şiirleri dönüp dönüp tekrar okuduğum şiirler.

Dünyanın çeşitli köşelerinden çıkmış, çeviri kurmaca kitapları seviyor musunuz?

Çeviri edebi romanlardan uzak durmaya çalışıyorum çünkü genellikle yazarın düşüncelerinin başkalarının süzgecinden geçirilip yazıldığını hissediyorum. Geçen yıl Nana’yı okudum ve iki çeviri arasında gidip geldim. Kesinlikle farklıydılar, konusu aynı ama ifade ediş biçimleri tamamen farklıydı.

Çocukken nasıl bir okurdunuz? En sevdiğiniz kitap hangisiydi? En çok sevdiğiniz karakter kimdi?

Aman tanrım, Nancy Drew’den o kadar çok şey okudum ki. En sevdiğim Richard Matheson’ın The Shrink Man’iydi, onu keşfettiğimde sekiz yaşındaydım. Ayrıca çizgi romanlara da bayılırdım ve en sevdiğim karakterler Plastic Man ve onun şaşkın yardımcısı Woozy Winks’ti.

Yazdığınız kitaplardan en sevdiğiniz ya da sizin için en anlamlı olanı hangisi?

Bir Aşk Hikâyesi. Evliliğin kendi gizli dünyasını yarattığını her zaman hissettim ve sadece uzun bir evlilik iki insanın birbiri hakkında her şeyi bilmesini sağlayabilir. Bunun hakkında yazmak istedim ve söylemek istediklerime gerçekten yaklaştığımı hissettim. Ayrıca Misery’i de seviyorum çünkü Annie Wilkes yazılacak kadar eğlenceli bir karakterdi. Kendi hikayesini kendi yarattı.

Kendi kitaplarınızdan hangisini televizyona ya da filme uyarlanmış görmek isterdiniz?

Emekli dedktif Bill Hodges’la ilgili üç roman bir televizyon dizisi haline getirilmesi planlanıyor, umarım gerçekleşir. Bill ve arkadaşları arasındaki arkadaşlığı severim.

Eğer başkanın okuması için bir kitap önerseydiniz bu hangi kitap olurdu?

Herkesin ne okuması gerektiğiyle ilgili bir fikri var, bırakın ne isterse okusun.

Akşam yemeğinde bir edebiyat partisi düzenliyorsunuz, hangi yazarları davet ederdiniz?

Emile Zola, Thomas Hardy ve Flannery O'Connor. Eğlenceli olurdu.

Çeviren: Yaprak Sayın

(New York Times)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR