Dünya Üzerindeki Bütün Atom Bombalarını Aynı Anda Patlatsak Ne Olur? | video

Dünya Üzerindeki Bütün Atom Bombalarını Aynı Anda Patlatsak Ne Olur? | video


Twitter'da Paylaş
0

2019 yılında Kurzgesagt’a en çok sorulan sorulardan biri şuydu: “Eğer bütün nükleer silahları aynı anda patlasaydık ne olurdu?” Kurzgesagt’ın cevabı ise “Yeterince iyi bir kaynak bulamadık. Bu yüzden ne olabileceğini hesaplamak için birkaç bilim insanını bir araya getirdik,” oldu. Ve bunun sonucunda ilginç teoriler ortaya çıktı. Bu varsayımlara dayanan video, dünyada yaklaşık en beş bin nükleer silah olduğunu söylüyor ve hangi ülkenin ne kadar nükleer silaha sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Bütün bu silahları bir araya getirsek ve tetiği çeksek ne mi olur? Sonuçları göstermek için Amazon Yağmur Ormanları’nı seçen video, sayısal verilerle olası yıkımı gerçekçi bir çerçevede sunuyor. 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR