Görünmez Kentler'in Resimleri Yapıldı: Italo Calvino’nun Klasiğindeki Her Kent Artık Görülebilir

Görünmez Kentler'in Resimleri Yapıldı: Italo Calvino’nun Klasiğindeki Her Kent Artık Görülebilir


Twitter'da Paylaş
0

Eğer kentlerle ilgili bir kitap okumak isterseniz, kâşif Marco Polo’nun dünyanın dört bir yanında gezip gördüğü yerleri Kubilay Han’a anlattığı kitaptan daha iyisini bulamazsınız. Italo Calvino’nun kurmaca romanı Görünmez Kentler ilk olarak 1972 yılında İtalyanca olarak yayımlandı. O tarihten bugüne dek, farklı kuşaklardan okurlara ilham kaynağı oldu, dünyanın dört bir yanına ulaştı ve okuyanları sadece kentler hakkında değil seyahat, mekân, algı, gerçeklik, mit ve hatta edebiyatla ilgili yeni biçimlerde düşünmeye teşvik etti. Sadece hayal aleminden ibaret olsalar da bu 55 kurmaca kentin ilham verdiği sanatçılardan birkaçı da eline kalem kâğıt alarak işe koyuldu.

italı calvinoIsaura

Bundan birkaç yıl önce, Matt Kish, Leighton Connor, Joe Kuth gibi sanatçılar Görünmez Kentler’i tüm fantastik özellikleriyle, yapılarıyla, yaşamlarıyla ve düşünceleriyle resmetmek için ortak bir girişimde bulundular ve Seeing Calvino (Calvino’yu Görmek) projesine başladılar. Daha yakın bir zamanda ise Perulu mimar ve sanatçı Karina Puente Invisible Cities Project (Görünmez Kentler Projesi) ile benzer bir işe başladı. Puente’nin her karmaşık çizimi yaklaşık bir hafta sürdü. Archdaily’e verdiği söyleşide çizim sürecini şöyle açıkladı: “Bunlar sadece basitçe yapılan çizimler değil. Her birinde ayrı tür kâğıt ve çizim tekniği kullandım. Hepsinde keserek ve yapıştırarak oluşturduğum farklı kâğıt katmanları var.”

En yukarıdaki görseldeki kent, Puente’nin çizimiyle Dorotea kenti. Bu çizimde kentin altyapısı kapılar, asma köprüler ve kanallarla bölünmüş ve bu kentte yaşayan tüccar ailelerin arasındaki evlilikler de bu bölünmeleri etkilemiş. Bir sonraki kent ise bir yeraltı gölü üstüne kurulan Isaura kenti ve bu kentin tanrıları “bazı insanlara göre gölün derinliklerinde yaşarlar.” Öbürlerine göre ise kovalarda, pompa kollarında, yel değirmenlerinin kollarında, borularda ve “hareket eden bu şehrin” her parçasında.

itlo calvinoZobeida

Üstteki görselde ise Zobeide kenti resmedilmiş. Bu insanları bu çirkin kente, bu kapana çekenin ne olduğu bilinmiyor.

Polo’nun ilk betimlemelerine göre imparatorluğun dışındaki bu kentler tamamen fantastik yerler olarak görülüyor. Fakat zaman içinde imparatorluktaki insanların yaşadıkları metaforik metropollerin bir yansımaları oldukları anlaşılıyor. Puente’nin çizimlerine bakıldığında da aynı şeyi düşünmek mümkün.

Öbür Kentler

ıtalo calvinoEufemia

ıtalo calvinoMaurilia

ıtalo calvinoZaira

ıtalo calvinoZirma

ıtalo calvinoZoe

Çeviren: Deniz Saldıran

(Open Culture)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR