Simülasyon Teorisi: Gerçeklik Gerçek mi?

Simülasyon Teorisi: Gerçeklik Gerçek mi?


Twitter'da Paylaş
0

Video başlıca Nick Bostrom tarafından yazılan 2003 tarihli “Bir Bilgisayar Simülasyonunda mı Yaşıyorsunuz”? adlı makaleyi ele alıyor. Teknolojik gelişmeler, sadece bilgi dağarcığını geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda farkında olmadığımız mümkünatlar hakkında bizi haberdar etti. Gelecekteki evreni teknolojik ortamda kurgulamak mümkün olabilir. Ancak peki ya bu daha önceden yapıldıysa? Ya yaratan değil, yaratılan isek? Gerçek olmayabiliriz ve gerçek olmadığımızın farkında olmayabiliriz. Gerçekmiş gibi “hissettirilmek” yeterli. Video, simüle edilip edilmediğimizi tartışırken Nick Bostrom tarafından ortaya atılmış Simülasyon teorisinin üstünde oynayarak beş varsayım ortaya koyuyor. 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR