Takip Etmeniz Gereken 10 Çağdaş Heykeltıraş

Takip Etmeniz Gereken 10 Çağdaş Heykeltıraş


Twitter'da Paylaş
0

Listedeki isimlerden Anish Kapoor'un, taş, alüminyum ve reçine gibi malzemelerden oluşan devasa heykelleri yer çekimi, derinlik algısı ve perspektife meydan okuyor.

Artsy’nin takipçi sayısına bakarak hazırladığı liste, “objelerin büyücüsü” Damián Ortega’dan eserleri akılla oynayan Anish Kapoor’a yetenekli sanatçıları içeriyor. Sanatçıların birçoğu küçük boyutlu eserler yaratsa da listemizdeki isimler, heykel geleneklerine karşı gelip çevrelerini yansıtan büyük işlerle karşımıza çıkıyor. Listedeki dördüncü heykeltıraş Rachel Whiteread bu konuyla ilgili, “Dandik sanat yapmak, yani oraya buraya konulan heykellerim olsun istemiyorum,” diyor.  

Evreni Kontrol Eden, 2007

Damián Ortega

 Meksikalı sanatçı Ortega kariyerine siyasi karikatürler çizerek başladı. Eserleri gündelik hayatın objeleri ve bu objelerin ima ettiği şeyleri tasvir ediyor. Sanatçı eserleriyle jeopolitik meseleleri ele alırken güncel bilgi ve malzemenin önemini tekrar gözden geçirmeye davet ediyor. 

Domain Field, 2013

Olay Ufku, 2007

Antony Gormley

Eserlerinde beden ve mekânın ilişkisini inceleyen Gormley, 1950 yılında İngiltere’de doğdu. En ünlü heykellerinin arasında Başka Bir Yer (1997), Liverpool, Kuzeyin Meleği (1998) ve Olay Ufku (2007) yer alıyor.

Dünyanın Dalgası, 1983-84

Lynda Benglis

Amerikalı sanatçı lateks, metal, köpük ve balmumu gibi türlü materyalleri kullanarak yaptığı heykellerle tanınır. İlk eserlerini erkek egemen sanat dünyasını eleştirmek için yaptı. Formun fizikselliği ve izleyicinin üzerindeki etkisiyle ilgilenip kütle ve yüzeyi birçok şekilde ele aldı: Yumuşak serte, sert yumuşağa dönüşüyor ve tüm hareketler donuklaşıyor. 

Leviathan, 2011

Anish Kapoor

Bombay doğumlu İngiliz heykeltıraş Kapoor biyomorfik soyut formu kullanmasıyla ve zengin renklerle parlatılmış yüzeylere düşkünlüğüyle tanınıyor. Taş, alüminyum ve reçine gibi malzemelerden oluşan devasa heykelleri yer çekimi, derinlik algısı ve perspektife meydan okuyor.

İsimsiz, 2011

Tara Donovan

Bölgeye özel yaptığı enstalasyonlarıyla ünlü Donovan’ın heykelleri, resimleri ve baskıları, günlük hayatın objelerini ele alıyor. Eva Hesse, Jackie Winsor, Richard Serra ve Robert Morris gibi postminimalist sanatçılar arasında yer alıyor. Kullandığı malzemeler: Plastik tabak, kamış, kürdan ve diğer ürünler.

Zombi Çocuk, 2011

Marc Quinn 

İngiliz sanatçı heykelleriyle güzellik algısını sarsmayı amaçlıyor. Eserlerinde kandan ekmeğe, çiçeklerden mermere birçok malzemeyi kullanarak beden, genetik, kimlik ve medya gibi konuları işliyor.

Merdivenler, 2001

Rachel Whiteread

Eserlerini yaparken daha çok alçıyı kullanan Whiteread, Turner Ödülü’nü kazanan ilk kadın sanatçıdır. Zarif ve şiirsel heykelleri, mimari yapılar, mekân ve bellek konularını ele alıyor ve insanla yaşadıkları mekân arasındaki negatif ilişkiye ışık tutuyor.

Çiçek Kafa, 2012

Kiki Smith

Amerikalı çağdaş heykel sanatçısı Smith’in eserleri sürrealizm etkisi altında kalmakla birlikte fanilik, cinsiyet ve sefillik konularına yoğunlaşıyor. “Dünyanın bütün tarihi bedenimize kazınmış” düşüncesiyle yola çıkarak eserlerinde bedene ait öğeler kullanıyor.

Arka Kapı Boru Hattı, 2010

Richard Serra

Metal enstalasyonlarıyla tanınan Amerikalı sanatçı Serra yenilikçi ve geleneksel sanat formlarına meydan okuyan minimalist heykelleriyle dikkat çekiyor. Müzik ve edebiyattan ilham alan Serra, müzisyen ve yazarların anlatmak istediklerini kendine özgü tekniğiyle eserlerine yansıtıyor.

Kaniş, 1991

Boyama Kitabı, 1997-2005

Jeff Koons

2012 yılında Lale adlı eseri 21 milyon dolara satılan Koons, popüler kültüre ait öğeleri ve sıradan nesneleri sanatında kullanmasıyla bilinir. 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Artsy)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR