Türlerin Kökeni Üzerine, Tarihteki En Etkili Akademik Kitap

Türlerin Kökeni Üzerine, Tarihteki En Etkili Akademik Kitap


Twitter'da Paylaş
0

Charles Darwin’in evrim teorisini oluşturduğu kitap, halk oylamasında ezici bir üstünlükle Kant, Plato ve Einstein’ın önüne geçti.

Charles Darwin’in Türlerin Kökeni Üzerine kitabı , “bir akademik eserin neden değerli olacağını azami şekilde gösterdiği” ve “her şey hakkındaki düşünce tarzımızı değiştiren bir kitap olduğu” gerekçesiyle şimdiye kadar yazılmış en etkili akademik kitap olarak seçildi. Akademik Kitaplar Haftası’nın açılışına dikkat çekmek amacıyla konusunda uzman akademik kitap satıcıları, kütüphaneciler ve yayıncılardan oluşan bir grubun oluşturduğu en iyi 20 akademik kitap listesi halk oylamasına açılarak en etkili buldukları kitap soruldu. Düzenleyiciler, Mary Wollstonecraft’ın Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, George Orwell’in 1984 romanı ve Adam Smith’in Ulusların Zenginliği gibi başlıkların yer aldığı oylamada Darwin’in evrim teorisini açıkladığı çalışmasının yüzde 26 oyla ezici bir üstünlük kazandığını açıkladılar.

darwinic2

Glasgow Üniversitesi’nden Profesör Andrew Prescott, Darwin’in 1859 tarihli çalışmasının, “bir akademik eserin neden değerli olacağını azami şekilde gösterdiğini” belirtti. “Darwin etrafımızdaki dünyanın uzun süren ve derin yansımalarını hesaba katarak hassas bir gözlemini yapmış ve her şey hakkındaki düşünce tarzımızı değiştiren bir kitap yaratmıştır- sadece doğa değil, din, tarih ve toplum da dahil,” dedi.  “İster kitap yazsın, ister dijital ürün tasarlasın veya bir sanat eseri üzerinde çalışsın her araştırmacı düşünce dünyasında en az Türlerin Kökeni kadar önemli bir şey üretmek peşindedir.” Kitap Satıcıları Birliği’nden Alan Staton’un bildirdiğine göre, halk oylamasında Türlerin Kökeni Üzerine’yi sırasıyla Komünist Manifesto, Shakespeare’in tüm eserleri, Platon’un Devlet’i ve Immanuel Kant’ın Saf Aklın Eleştirisi adlı eserleri izledi. “Faydalılık ve iki taraflı düşünme gibi kriterler göz önüne alındığında Kant’ın kategorik olarak ne kadar vazgeçilmez olduğunun altı bir kez daha çizilmiş oldu,” diyor Alan Staton.

Filozof Roger Scruton ise, “Hiç şüphesiz ki bugüne kadar yazılmış en zorlu felsefi eserlerden biri olan Saf Aklın Eleştirisi akademik kitapların en etkilileri arasında olmalıydı,” diye ekliyor. “Kant insan aklının limitlerini gösteren ve aynı zamanda da bu limitler dahilinde entelektüel gücümüzün kullanımı savunan olağanüstü bir iş çıkardı. Tek taraflı sınırlarla çevrilmiş ama her zaman bu sınırları zorlayan ve ulaşılamayacak kadar ötesini arzulayan kendi varlığının bilincindeki insan hakkında ilk kez Kant tarafından ortaya atılan bu görüş başkalarını olduğu kadar beni de etkilemiştir.”

Kaynak: Guardian


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR