Amerikan Edebiyatının  Destansı Yolculukları
21 Ağustos 2018 Edebiyat

Amerikan Edebiyatının Destansı Yolculukları


Twitter'da Paylaş
0

Atlas Obscura’nın hazırladığı haritada Amerika’nın kaleme alınmış en popüler on iki yolculuğu yer alıyor. 

Yolculuk, Amerikan edebiyatının her zaman en kıymetli malzemelerinden biri olmuştur. Aşılan uzun yolları ve maceraları konu alan onlarca klasik. Eğer siz de Kerouac’ın Amerika’nın doğusundan batısına, batısından doğusuna kendi içsel yollarını da kat ederek yaptığı mistik yolculuğu tecrübe etmek isterseniz rotanız şimdiden hazır. Ya da Cruiser’ınıza atlayıp, Robert M. Pirsig gibi çocuğunuzu da yanınıza alarak bir yandan motosikletinizin meziyetlerini keşfedip bir yandan da felsefenin derinliklerinde kaybolmak istiyorsanız haritanız belli. Konusuna da uygun olarak adı: Amerikan Edebiyatının En Destansı Yolculuklarının En İnce Ayrıntısına Kadar Detaylandırılmış Haritası.

Atlas Obscura’nın hazırladığı bu haritada, Kerouac’ın kült romanı Yolda, Cherly Strayed’in 2012’de Amerika’da çok satan kitabı Yaban ve Robert M. Pirsig’in Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı da dahil olmak üzere Amerika’nın kaleme alınmış en popüler on iki yolculuğu var. 

Haritanın yaratıcılarından Richard Kreitner, projenin amacının “her bir yazarın aynı yeri farklı zamanlarda nasıl anlattıklarını görmek” ve “farklılıkların Amerikan yolculuğu, Amerikan yazını ve Amerikan tarihi hakkında ne söylediği üzerine uzun uzun kafa yormak” olduğunu söylüyor.

Tüm bu kitapların üzerinden geçmek ve yolculukların tek tek koordinatlarını çıkarmak oldukça zorlayıcı görünüyor ama sonuç olağanüstü. İnteraktif haritada on iki edebiyat klasiğinin rotası bulunurken, Kreitner bazı klasiklerin yolculuk içermesine rağmen ne yazık ki haritada yer alamadığını söylüyor. “Örneğin Nabokov’un Lolita’sı, rotası fazlasıyla karışık. Yolculukla ilgili pasajlar kartografik düzene göre çok dağınık ve seyrek.”

Haritadaki on iki kitabın ikisinde sürücü koltuğunda oturan Neal Cassady’ye ise hakkını vermek gerek. Yolda romanının başkahramanı Neal Cassady, bildiğiniz üzere 1940’larda Kerouac ile beraber otostop çekiyor. Daha sonra 1960’larda, “Furthur” adını verdikleri otobüsle hippi yolculuklarına çıkan Ken Kesey ve LSD’si eksik olmayan Merry Pranksters grubunun hikâyesini anlatan Tom Wolfe’un The Electric Kool-Aid Acid Test isimli romanında da karşımıza çıkıyor. 

F. Scott Fitzgerald’dan Mark Twain’e birçok Amerikalı yazarın yolculuk rotalarını gördüğümüz çalışma, dünyadaki farklı ve gizli kalmış yerleri gezen ve buradaki seyahat maceralarını paylaşan iki kişinin kurduğu ve şu anda birçok üyesi olan Atlas Obscura isimli şirket tarafından hazırlanmış. Yaratıcıları Richard Kreitner ve Steven Melendez, 1500’ün üzerinde şehri kitaplardan tek tek not ederek toplamış. İkili, Amerikan yolculuk temasıyla ilgili Across the Continent romanının yazarı Samuel Bowles’tan şöyle bir alıntı paylaşıyor: “Bu ülkeye dair en aydınlatıcı bilgiyi, içinde yolculuk edip uçsuz bucaksız enginliğini, kaynaklarının çeşitliliğini, bereketini ve hepsinden öte amaç dolu insanlarını birebir görerek edinebilirsiniz.”

Haritada yer alan romanların ve yazarlarının listesiyse şöyle: 

Yaban - Cheryl Strayed

The Cruise of the Rolling Junk - F. Scott Fitzgerald

Rolling Nowhere - Ted Conover

A Walk Across America - Peter Jenkins

Cross Country - Robert Sullivan

The Lost Continent - Bill Bryson

Blue Highways - William Least Heat-Moon

Yolda - Jack Kerouac

Roughing It - Mark Twain

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı - Robert M. Pirsig

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında - John Steinbeck

The Electric Kool-Aid Acid Test - Tom Wolfe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR