CocaCola'nın plastik şişelerinin okyanuslara zararı "şok edici boyutlarda"
19 Nisan 2017 Hayat Doğa

CocaCola'nın plastik şişelerinin okyanuslara zararı "şok edici boyutlarda"


Twitter'da Paylaş
0

"Okyanuslarımızın midesinde Coca Cola'nın plastiklerine daha fazla yer kalmadı."

Independent gazetesinin çevre muhabiri Tom Bawden'a göre, CocaCola'nın okyanuslara verdiği zarar 'şok edici boyutlarda'. 500 ayrı markaya sahip olan CocaCola, her yıl 100 milyardan fazla tek kullanımlık plastik şişe satıyor.

BBC'nin aktardığına göre, CocaCola, 2010 yılında tek kullanımlık şişelerin işleri için sürdürülebilir bir model olmadığını söylemişti. CocaCola her yıl ne kadar plastik şişe kullandığına dair bir veri açıklamasa da gazetenin araştırması, şirketin her saniye 3.500 civarında tek kullanımlık plastik şişe sattığını gösteriyor. Konuyla ilgili gazeteye konuşan İngiltere'deki Yeşil Parti lideri Caroline Lucas, "CocaCola'nın pervasızca kirletme politikası gerçek bir skandal" ifadelerini kullandı. Greenpeace'in kıdemli okyanus kampanyacısı Louise Edge ise, "CocaCola plastik kirlilik krizindeki rolüne rağmen sorumluluk almaktan kaçınıyor ama okyanuslarımızın midesinde CocaCola'nın plastiklerine daha fazla yer kalmadı" dedi. Araştırmaya göre, şirketin tek kullanımlık şişelerinin yalnızca yüzde 7'sinde geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor.
Deniz kuşlarının yüzde 90'ının midesinde plastik bulunuyor.
Gazeteye konuşan bir CocaCola sözcüsü ise, "Greenpeace'e sürdürülebilir paketleme stratejimiz hakkında danışırken örgütten böyle bir açıklama duymak hayal kırıklığı oldu" dedi. 35 milyar sterlinlik ciroya sahip olan CocaCola'nın yıllık kârı 6,5 milyar sterlin (yaklaşık 30 milyar TL). Şirket, kendisini sorumlu ve tutkulu bir firma olarak pazarlayabilmek için her yıl 3,2 milyar sterlin harcıyor. Gazeteye göre CocaCola her gün dünya çapında 1,9 milyar içecek satıyor. Dünyada plastik kirliliği nedeniyle dakikada bir kamyon dolusu plastik okyanuslara karışıyor. Bu yüzden deniz kuşlarının yüzde 90'ının midesinde plastik bulunuyor. Bu arada CocaCola, Isparta'da 110 milyon liralık yatırımla yeni bir fabrika açmaya hazırlanıyor. Bu, şirketin Türkiye'deki 10. fabrikası olacak.

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR