Elektromanyetik Kirlilik: Telefonunuz Size Zarar Verebilir mi? | video

Elektromanyetik Kirlilik: Telefonunuz Size Zarar Verebilir mi? | video


Twitter'da Paylaş
0

Elektrik hayatımızda önemli bir yer kaplar. Onun varlığına öyle alıştık ki artık sorgulamıyoruz bile. Ancak çok fazla elektrik diye bir şey var mı? Ya elektrik bizi yavaş yavaş öldürüyorsa? Video bu sorulara cevap aramadan önce elektriğin tanımını yapıyor ve bizi nasıl etkilediğini anlamaya çalışmamız gerektiğini savunuyor. Radyasyon, mikrodalgalar ve daha fazlasının sağlığımızın üzerindeki etkisi ne? Birçok insan cihaz ve telefonlarından gelen radyasyona duyarlı olduğunu iddia ediyor: Bağ ağrısı, mide bulantısı, deri reaksiyonları, göz yanması ya da tükenmişlik. Bunlar günlük belirtiler, ancak son yapılan çalışmalar işin ciddiyetinin büyük olduğunu savunuyor. Video bunun gibi birçok örnekten yararlanıp elektromanyetik kirliliğin zararlarına dair kanıtların yeterli olup olmadığını tartışıyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR