Genç Stanley Kubrick’in Kadrajından 1940’lardaki New York
10 Mayıs 2019 Fotoğraf Sinema İnsan Şehir

Genç Stanley Kubrick’in Kadrajından 1940’lardaki New York


Twitter'da Paylaş
0

“Sanırım eğer üniversiteye gitseydim, asla bir yönetmen olamazdım.”

Stanley Kubrick, öğrencilik dönemini sinema okuyarak geçirmedi, elinde kamerasıyla röportaj yapmak için sokaklardaydı.

Amusement Park'ta eğlence: Bir asker, el yazısı analistinin kabininde zaman geçiriyor. 1947Amusement Park'ta Eğlence: Bir asker, el yazısı analistinin kabininde zaman geçiriyor (1947).

Her şey, 13 yaşındayken babasının ona bir fotoğraf makinesi almasıyla başladı. Fotoğrafçılığa olan tutkusu o kadar fazlaydı ki bu durum zaman zaman derslerini aksatmasına sebep oldu. Neyse ki yeteneği Look Magazine’in dikkatini çekecek derecedeydi; daha lisedeyken iki fotoğrafını dergiye sattı. 17 yaşına geldiğindeyse, dergide fotoğrafçı olması teklif edildi.

Peter Arno, Sofistike Karikatürist Peter Arno: Arno, Park Avenue'daki dairesinde piyano çalıyor, (1949).Kadrajda Johnny: New York Sahnesine yansıyan maceralarını kaydediyor, (1946).                          Gösteri Kızı: Rosemary Williams, (1948).

1972’de yapılan bir röportajında, onu Kubrick yapan işin bu olduğundan bahseder: “21 yaşına geldiğimde, dünyada işlerin nasıl işlediğini 4 yıldır biliyor olmuştum. Sanırım eğer üniversiteye gitseydim, asla bir yönetmen olamazdım.”

“Stanley, kendi üniversitesinin nasıl gözüktüğü hakkında daha önce konuşmuştu; fotoğrafçı arkadaşları onun sınıf arkadaşı, şehir ise sınıfıydı.” diyor New York Şehir Müzesi’nden Donald Albrecht.

Shoeshine Çocukları, (1947).

New York metrosunda Yaşam ve Aşk, (1947).                                                                                      Montgomery Clift ve Kevin McCarthy: Bol Pantolonlu Yakışıklı Adam, (1949).

Genç Kubrick, New York’un büyüleyici sakinlerini arayışa çıkar ve fotoğraflarıyla sokaktaki yaşamdan tutun da şehrin gece kulüplerindeki şaşalı hayatına kadar onların hikayelerini anlatırdı.

Albrecht’e göre bu fotoğraflar Kubrick’in gelecekte çok büyük bir yönetmen olacağının kanıtlarıydı: “Fotoğraflara, onun ileride bir yönetmen olacağını bilmeden bakamazsınız.”

Betsy von Furstenberg, Sosyeteye Tanıtılan Arkadaşlarıyla, (1950).

Faye Emerson: Acelesi olan genç kadın, (1950, Kubrick fotoğrafta elinde kamerayla gözüküyor.)

Çeviren: M. Gizem Erkol

(BBC)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR