Güzel Şeyler Niçin Bizi Mutlu Eder? | video
26 Ekim 2019 Video İnsan Doğa Sanat

Güzel Şeyler Niçin Bizi Mutlu Eder? | video


Twitter'da Paylaş
0

Güzellik somut bir şey değildir, sadece kafamızda oluşan güzel bir histir. Onu, bazı nedenlerden dolayı bize çekici ya da zevkli gelen şeyler olarak tanımlayabiliriz. Estetik algısı çok eskiden beri vardır: Atalarımız kullandıkları ilk aletleri pratik amaçlar dışında, onlara hoş gözüktüğü için gözyaşı şeklinde yontarlardı. Kurzgesagt’ın güzellik ve estetik algısını tartıştığı video, tarih boyunca güzelliğin tanımının ne kadar değiştiğine değinmekle birlikte, Altın Oran, simetri ya da kökeni doğaya dayanan bazı desenler gibi temel estetik yapıtaşlarının insanlığın başlangıcından günümüze kadarki her dönemde kültürlerin sanatsal ve mimari eserlerinde bulunabileceğini anlatıyor. Videonun başlığını oluşturan soruya verilebilecek en doğru cevabın temelini doğa ve hayatta kalma arzusu oluşturuyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR