Hiç Sesli Kitap Dinlediniz mi?
19 Ekim 2018 Kültür Sanat

Hiç Sesli Kitap Dinlediniz mi?


Twitter'da Paylaş
0

Sesli kitap uygulamanızı açıp, kulaklığınızı taktığınızda, çevrenizdeki gürültü kirliğinin yerini bambaşka dünyalar alabiliyor.

Ülkemiz için görece yeni bir kavram olsa da sesli kitaplar dünyada uzun zamandır oldukça sevilen ve talep gören bir kitap formatı. Bu ilgi tüm dünyada giderek de artmakta. Audio Publishers Association (APA) verilerine göre 2017 yılında ABD toplumunun yüzde 26’sı en azından bir sesli kitap dinlemiş. Dünya çapında dijital yayıncılık endüstrisinde en hızlı büyüyen içerik türünün sesli kitaplar olduğu düşünüldüğünde bu oran çok da şaşırtıcı değil.

Sesli kitaplara hızla artan bu talebin sebebi gelişen ve değişen dünyadaki insanın yaşam biçiminde saklı. Hayatın hızı ve temposu artan bir ivmeyle yükselmekte. Çalışmaktan, yolculuk etmekten, yemek yemek ya da spor yapmak gibi temel gereksinimlere harcanan zamandan sonra çoğu insan, kendine ve zihinsel aktivitelere vakit ayırmakta zorlanmakta. Kitap okumak da bu aktivitelerin en önde geleni. Kısacası kitap herkes için ihtiyaç ama zamansızlık da herkesin sorunu. Sesli kitaplar işte bu noktada bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor ve insanlara kitap tüketemeyecekleri zamanlarını kitapla geçirmeleri için bir olanak sağlıyor. Sesli kitaplar sayesinde Londra’da banliyödeki evine metroyla ulaşmaya çalışan bir bankacı da, İstanbul’da her gün yaka değiştirmesi gereken bir reklamcı da, Moskova’da bütün günü yollarda geçen bir satış temsilcisi de boş ve verimsiz vakitlerini, klasik bir romanı, son ayların en çok satan kitabını ya da ülkesindeki en popüler kişisel gelişim kitabını dinleyerek geçirebilmekte.

Tabii sesli kitapların popülerliğini arttıran bir başka modern zaman fenomeni daha var: akıllı telefonlar. Son 10 yılda akıllı telefonlar hayatımızın ve kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası oldular. İnternetle birlikte düşünüldüğünde kültürümüzü ve yaşam biçimimizi bu denli değiştiren bir olguyla karşılaşmadık desek yeridir. Hayatımızdan götürdükleri çok tartışılsa da akıllı telefonların yaşantımıza olumlu katkıları olduğu da su götürmez bir gerçek. Şarj yüzdesini, hayati değerlerimiz gibi kontrol ettiğimiz kıymetli akıllı telefonlarımız, sosyal medyadan ya da metroda iki büklüm oyun oynamaktan daha fazlasını bize sunmaya muktedirler. Akıllı telefonlar sesli kitaplar için ideal bir mecra. Sesli kitap uygulamanızı açıp, kulaklığınızı taktığınızda, çevrenizdeki gürültü kirliğinin yerini bambaşka dünyaları keşfedebileceğiniz romanlar, iç huzurunuzu sağlayacak kişisel gelişim kitapları ya da ertesi güne daha motive başlamanızı sağlayacak bir iş kitabının öğreticiliği alabiliyor.

300’dan az kitapla yayın hayatına başlayan Storytel Türkiye’de, bugün 500’den fazla Türkçe sesli kitap var ve bu sayı her geçen gün artmakta.

Sesli kitapların tarihi ülkemizde çok eski değil. İlk ciddi ve profesyonel girişim, 2014 yılında kurulan Seslenen Kitap. Seslenen Kitap seçkin bir katalogla ve sesli kitapları tekil satış yöntemiyle kullanıcıya sunarak çıktığı yolculukta hem Türkiye’ye sesli kitapları tanıttı hem de Türkiye dışında da takdir gören bir başarı yakaladı. Dünyanın en hızlı büyüyen sesli kitap servisi Storytel, genişleme vizyonu çerçevesinde Seslenen Kitap’ı da bünyesine kattı ve 2018 Mayıs ayı itibariyle Türkiye’de hizmet vermeye başladı.

Storytel’in en büyük özelliği avantajlı hizmet modeli. Aylık abonelik karşılığında Storytel kullanıcıları, abone oldukları süre boyunca Storytel’in zengin kütüphanesinde istedikleri kadar sesli kitaba hiçbir sınır olmadan erişebilmekteler. Tüm kullanıcılarına 14 gün ücretsiz deneme imkanı sunan Storytel’in abonelik modelinde hiçbir taahhüt olmaması da başka bir avantaj. Kullanıcılar istedikleri an tek tuşla aboneliklerini sona erdirebiliyorlar.

Sesli kitaplara ilgi duyanlar ve kitap okumaya vakit bulamayanlar için Storytel biçilmiş kaftan. 300’dan az kitapla yayın hayatına başlayan Storytel Türkiye’de, bugün 500’den fazla Türkçe sesli kitap var ve bu sayı her geçen gün artmakta. Diğer taraftan 22.000’den fazla İngilizce sesli kitap ve 20.000 civarı e-kitap da yine abonelerin erişimine sunuluyor.

Dünya klasiklerinden modern Türk edebiyatına; iş kitaplarından kişisel gelişime; profesyonel seslendirmenlerin seslendirdiği her türden yüzlerce sesli kitabı kullanıcılarına sunan Storytel, hedefini tüm kitapseverlere sesli kitapları tanıtmak ve sevdirmek olarak belirlemiş. Şu ana kadarki çalışmalarına bakıldığında da Storytel’in bu hedefe ulaşma konusunda oldukça kararlı olduğunu söylemek mümkün.

Türkiye’de Storytel’i halihazırda kullanan ve sesli kitapların dünyasıyla çoktan tanışmış binlerce insan var. Eğer siz bu henüz büyülü dünyayla tanışmadıysanız, şimdi bir sesli kitap dinlemenin tam sırası.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR