Juliette Clovis’in Kadın Formu ile Doğayı Birleştiren 10 Heykeli

Juliette Clovis’in Kadın Formu ile Doğayı Birleştiren 10 Heykeli


Twitter'da Paylaş
0

Fransız heykel sanatçısı Juliette Clovis’in sanat dışında daha birçok ilgi alanı vardı. Üniversitede sanat tarihi eğitimi görürken hukuk dersleri aldı. İki bölümden de mezun olup alanlarıyla alakasız işler yaptı. Ancak yirmi dört yaşındayken başına gelen rahatsız edici bir olay nedeniyle bütün dikkatini sanata verdi. Okula geri döndü ve grafik tasarımdan mezun oldu. 2007’den bu yana sergilere katılıyor. Hayatındaki bu geçiş dönemiyle ilgili, “Hayatımın bundan farklı olduğunu düşünemiyorum. Bu, her zaman en derin ihtiyacımdı.”

Clovis’in porselen heykelleri melez yaratıkları anımsatır, en çarpıcı eserlerinden bazılarında, zarif görünümlü kadın büstleri çiçeklerle çevrilidir. Sivri uçlar, boynuzlar ve yılanlar mitolojik görünüşlü figürler ortaya çıkarır. Peki, eserlerinin yaratım sürecinde rol oynayan şey, insanların doğaya karşı tutumu mu?

Sanatçı, “Aslında üzerinde çalıştığım fikir yaşam döngüsü ve hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgili. Bu yüzden insan-doğa ilişkisi eserlerimde ön planda. İnsanlar ve doğa arasındaki güç dengesini sorguluyorum. Çalışmaların, yeni bir canlının doğumunu müjdelerken aynı zamanda haklarını geri isteyen doğanın yol açtığı ölümleri tasvir ediyor.”

Porselenin, eserlerinde ifade etmek istediklerine ses vermek için en iyi malzeme olduğunu keşfeden Clovis, “Teknik ve malzeme benim için çok önemli. Sanırım işçiliğin mükemmelliğini alıp sanata taşıyan çağdaş sanatçılardan biriyim. Malzeme seçimim porselen. Bu asil ve klasik materyali seçmek, geleneksel sanatın çağdaş versiyonlarıyla yüz yüze gelmemi sağlıyor.”

Atsu Bashiri

Memento mori, 2016

Mazama, 2016

Heteractis magnifica, 2016

 Dahlia Akita, 2016

 

Rosa nigra, 2016

Daha fazlası için sanatçının Instagram'ına göz atabilirsiniz.

(Widewalls)

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR