Kuzey Buz Denizi'nin ötesine yolculuk

Kuzey Buz Denizi'nin ötesine yolculuk


Twitter'da Paylaş
0

Wally Herbert en iyi kutup kâşiflerinden biriydi ve Kuzey Buz Denizi’ni geçmeyi başaran ilk kişiydi. Across the Arctic Ocean (Kuzey Buz Denizinin Ötesinde) kitabında Herbert’ın kendi sözleriyle, fotoğraflarıyla ve onu tanıyanların paylaşımlarıyla bu maceralar bir araya getirilmiş.

1

Şubat 1968’de üç yol arkadaşı ve kırk Sibirya kurduyla beraber Kuzey Buz Denizini ilk kez geçmek üzere yola koyuldu.

2

1957 yılında Herbert’ın keşif grubu, kurtarma botlarının bir buzdağına çarpmasının ardından bir aydan uzun süre Antartika’da mahsur kalmıştı.

3

1961’de keşif grubu Antartika’da, kutup platosunun kenarında kar fırtınasına yakalandı. Hava 3 Şubat’ta düzeldiğinde Herbert haritasını tamamlamak için ölçüm istasyonunu kurmayı başardı ve bu fotoğrafı çekti.

4

1968’de Herbert, Kuzey Buz Denizi keşif seferi için denize açıldı.

00

Karaya tekrar ayak basmalarından önce on altı ay geçmesi gerekecekti.

5

Herbert: “Mart ayına yaklaştıkça güneş iyice yükseldi. Buzların sertliği ve günlerin uzunluğuyla tam da kızakla ilerlenecek zamandı bu. Ama usandıracak düzeyde tekinsiz olan bu buz yığınında her gün yüksek basınç sırtları ve gevşemiş buzlar yüzünden ilerlememiz sekteye uğruyordu.”

6

Keşif grubu 5 Nisan 1969’da Kuzey Kutbuna ulaştı.

7

“Geçici çözümlerin ve dâhiyane mekanizmaların ustası” Allan Gill de keşif grubunda yer alıyordu.

8

Aile olarak Kuzey Kutbunda olmanın sevinci: Wally, eşi Marie ve kızları Kari, buz denizinin üstünde kızakla giderken. (Grönland, 1972 ilkbaharı.)

9

Herbert: “Yol arkadaşı foklar için donmuş denizi incelerken, genç bir avcı güneşin geri dönüşünü amuda kalkarak kutlar. Grönland’daki pek çok bahar avı gezisinde ben de Eskimolu dostlarıma katıldım ve bu geziler her zaman harika deneyimler oldu.”

Fotoğraflar: Wally Herbert Collection Kaynak: Guardian


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR