Margaret Atwood’dan 9 Yazma Kuralı
12 Mart 2019 Edebiyat Kültür Sanat

Margaret Atwood’dan 9 Yazma Kuralı


Twitter'da Paylaş
0

“Kimse sizden yazmanızı istemedi, siz seçtiniz, o yüzden şikâyet etmeyin.”

Guardian, günümüzün büyük yazarlarına kendilerine özgü yazma kurallarını sormuş. Zadie Smith, Neil Gaiman gibi yazarlarla birlikte Margaret Atwood da kendi kurallarını okuyucular için listelemiş. Margaret Atwood'un listesini paylaşıyoruz.

  1. Bir kurşun kalem alıp yazmaya başlayın. Mürekkepli kalemler akabilir, ama kurşun kalem kırılsa bile onu yeniden açabilirsiniz. Bir kalem açacağı bulamama ihtimaline karşı en iyisi siz iki kurşun kalem bulundurun yanınızda.
  2. Üzerine yazacağınız bir şey bulun. Kâğıt olması iyi olur, ama olmazsa bir tahta parçası ya da kolunuz da iş görür.
  3. Eğer bilgisayarda yazıyorsanız yazdıklarını muhakkak bir veri taşıyıcıya da aktarın.
  4. Beden egzersizleri yapın. Acı, iyi bir dikkat dağıtıcıdır.
  5. Okurun dikkatini diri tutun. (Eğer kendi dikkatinizi verebiliyorsanız bu, daha kolay olur.) Okuru tanımadığınız için bu iş biraz karanlıkta sapanla balık vurmaya benzer.
  6. Eşanlamlılar sözlüğü, dilbilgisi kitaplarına ve gerçeği kavramaya ihtiyacınız olacaktır. Sonuncusunun anlamı şu: Yazmak için bol bol vaktiniz yok. Yazmak bir iştir. Aynı zamanda bir kumar. Etrafınızdaki kişiler size bir yere kadar yardımcı olabilir. Ama esasında kendi başınızasınızdır. Kimse sizden yazmanızı istemedi, siz seçtiniz, o yüzden şikâyet etmeyin.
  7. Kendi kitabınızı, yeni bir kitabın ilk sayfasını çevirdiğinizde aldığınız o masum beklentiyle asla okuyamazsınız, çünkü onu siz yazdınız. Yani tavşanların şapkadan nasıl çıkarıldığını biliyorsunuz. Bu yüzden bir yayıncıya göstermeden önce, birkaç arkadaşınızdan kitabı okumasını isteyiniz.
  8. Eğer konunun içinde kaybolduysanız ya da tıkandıysanız adımlarınızı izleyip nereden yanlış yaptığınızı bulmaya çalışın. Sonra yeni bir yol seçin. Ya da yarattığınız kişiyi değiştirin. Kullandığınız zamanı değiştirin. Açılış sayfanızı değiştirin.
  9. Dua etmek işe yarayabilir. Ya da bir şeyler okumak... Ya da kitabınızın bitmiş, basılmış, o görkemli hâlini hayal etmek...

(Brainpickings)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR