Modernist Edebiyat Okumaları için 5 Öneri
19 Aralık 2018 Edebiyat

Modernist Edebiyat Okumaları için 5 Öneri


Twitter'da Paylaş
0

Her şeyden önce: Anlayabilirsin.

Modernist edebiyat akımı, Ezra Pound’un “Make it New” adlı denemesinde olduğu gibi, yeni olan duyusal izlenim ve bilinçakışı anlatımıyla realizmin yerine geçti. Nihayetinde, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşam eski geleneklerle ifade edilemezdi. Sonuç olarak yazma biçimi birçok okurun ve üniversite öğrencisinin kafasını karıştırdı ve üstüne okuma listelerinde Çorak Ülke’yi (T.S.Elliot) görünce, doğal olarak korktular: modernist edebiyat zordur. Çoğunlukla, anlaşılması güç, bölük pörçük, belirsiz imalarla dolu olması sıradan bir roman okumasından daha fazlasını gerektirmektedir. Modernist bir çalışmanın üstesinden gelmek, kararlılık, sabır ve dikkat gerektirir, eğer bu işe koyulmaya istekliyseniz, daha önce gördüklerinize benzemeyen yepyeni bir dünyayı keşfedebilirsiniz.

Bu akımı anlamak için uzun zaman harcayan biri olarak (burada yıllardan bahsediyoruz), Deniz Feneri gibi bir kitabın göz korkutucu olduğunu biliyorum. Bu yüzden, başlamadan önce size beş maddelik basit bir öneri listesi hazırladım.

1 Acele etmeyin.

Modernizm tamamıyla dille ilgilidir, bu çalışmalardan birini aceleyle okumak ya da sonunu okumak amacını boşa çıkarır. Kendinize bir bardak çay hazırlayın, yerleşin ve dikkatinizin dağılmayacağından emin olun.

2 Olay örgüsünün izini takip etmenin (varsa) bir numaralı öncelik olmadığını bilin.

Aslında, bazen neler olduğunu takip etmek oldukça zor olabilir. Dediğim gibi, modernizm genellikle, dil, duyusal deneyimler ve düşünce akımlarının aktarılmasıyla ilgilidir. Akıp gitmesine izin verin, kitap sizi nereye götürmeye çalışıyorsa oraya gidin. Daha sonra olay örgüsü ve karakterler gibi sıkıntılı detaylar üstünde durursunuz. Rahatlayın.

3 Okumaya devam et.

Sizi şaşırtan ayrıntılarla uğraşmayın ve devam edin. Kafanız her karıştığında takılıp kalırsanız, “okuma akışınız” bozulur ve bunu istemezsiniz. Her şey tekrar anlam kazanana kadar zorlamak en iyisidir.

4 Tekrar okuyun.

Bu kelime selinin çekimiyle biraz daha batın. Düşüncelere dalın, birkaç gün beyninizde dolaşmasına izin verin... Ve sonra geri dönün. Eğer gerekirse hikâyenin özetine bakın ve gerçekte neler olduğunu anlamaya çalışın. Olayların nasıl tasvir edildiğine, kimin konuştuğuna, ne hissettikleri ve ne algıladıklarını nasıl betimlediklerine, zaman ve mekânın üstlendikleri rollere dikkat edin. Okuyucu olarak sizin üzerinizde yarattığı etkinin farkında olun.

5 Çözümleyin.

Bu kitapların bir kerede kavranmaması zor (ya da sadece imkansız) olabilir, bu yüzden dipnotlara bakın, küçük parçalara ayırın ve mantıklı olup olmadığına bakın. Bu zorlayıcı dünyaya girin, kim bilir neler bulacaksınız!

Çeviren: Bige Süslü

(Narratologist)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR