Neil Gaiman’a Göre Yazmanın 8 Kuralı

Neil Gaiman’a Göre Yazmanın 8 Kuralı


Twitter'da Paylaş
0

“Mükemmelliğe ulaşmak ufku yakalamaya çalışmak gibidir. Asla pes etmemelisin.”

Günümüzün en sevilen yazarlarından olan ve Sandman çizgi roman dizisiyle tanınan bilimkurgu ve çizgi roman yazarı Neil Gaiman’a yazarlık serüveninin başında olanlara verebileceği tavsiyeler sorulmuş. İngiliz yazar Gaiman ise kendisine göre yazmanın 8 önemli kuralını sıralamış. İşte Gaiman’ın altın kuralları:

neil gaiman

1 Yaz.

2 Sözcükleri art arda sırala. Doğru sözcüğü bulunca onu seç.

3 Yazdığın yazıyı bitir. Her neyle uğraşıyorsan uğraş elindeki bitirmeden asla bırakma.

4 Yazdıklarını bir kenara koy. Sonra ona sanki ilk defa okuyormuşçasına bak. Düşüncelerine değer verdiğin arkadaşlarına göster.

 5 Unutma: İnsanlar sana bir şeylerin yanlış olduğunu, tam içlerine sinmediğini söylüyorsa daima onlar haklıdır. Fakat eğer tam olarak düşündüklerinin yanlış olduğunu ve nasıl düzeltilmesini gerektiğini söylüyorlarsa daima haksızlardır.

 6 Düzeltmekten kaçınma. Er ya da geç, mükemmelliğe ulaşmadan önce yazdığın yazıyı bir kenara bırakıp diğerine başlamak zorundasın. Mükemmelliğe ulaşmak ufku yakalamaya çalışmak gibidir. Asla pes etmemelisin.

7 Kendi yaptığın şakalara gül.

8 Yazmanın ana kuralı şudur: Eğer yaptığın işi yeterince cesaret ve güvenle yapıyorsan onu istediğin gibi yapmaya da hakkın var demektir. Aslında bu hayatın kendisi için de geçerlidir. Bu yüzden öykünü yazılması gerektiği gibi yaz. Onu dürüstçe yaz ve elinden gelenin en iyisiyle anlat. Bunların dışında başka bir kural yok. Varsa da dikkate alınmayacak kurallardır zaten.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Brain Pickings)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR