Voynich geliyor

Voynich geliyor


Twitter'da Paylaş
0

İspanya’nın Siloe Yayınevi, Voynich Elyazması’nın 898 adet tıpkıbasımını üretmek için Beinecke Kütüphanesi’yle anlaştı.

Sherlock Holmes, “Çözülemeyecek şifre yoktur Aziz Watson, bir insan aklının ördüğü dokuyu bir başkası sökebilir,” demişti. Ama elimizde en az bir tane çözülemeyen şifre var. Adını 1912’de Polonyalı sahaf Wilfrid Voynich tarafından bir manastırda bulunmuş olmasından alan Voynich Elyazması, uzun bir metin ve içine serpiştirilmiş, çeşitli bitkileri ve gökcisimlerini gösteren (ya da o izlenimi veren) çok sayıda resimden oluşuyor. Üçüncü bir grup resimde de birbiriyle bağlantılı bir dizi havuzda yıkanan çıplak kadınlar görülüyor.

Yıllardır Yale Üniversitesi’nde, nadir kitapların saklandığı Beinecke Kütüphanesi’nde bulunan elyazmasına ilişkin uzmanların görüş birliği içinde olduğu tek konu, karbon tarihlemesinin 15. yüzyıldan kalma gerçek bir elyazmasıyla karşı karşıya olduğumuzu gösterdiği. Ama keşfedilmesinden bu yana geçen 104 yıl içinde kimse, metni okuyabilmek şöyle dursun, bilinen bir dili şifreleyerek mi, yoksa bilinmeyen bir dilde mi yazılmış olduğunu bile saptayamamış. Yazarının kim olduğu da meçhul, resimlerin çoğunda görülenler bile tam olarak tanımlanamamış durumda.

Ama bütün bunlar yakında değişebilir. Geçtiğimiz Ağustos ayının sonuna doğru yapılan açıklamaya göre İspanya’nın Siloe Yayınevi elyazmasının 898 adet tıpkıbasımını üretmek için Beinecke Kütüphanesi’yle anlaşmış ve bu tıpkıbasımlar yaklaşık 8 bin avro fiyatla satışa sunulacakmış. Bir nüsha edinip profesyonel şifre çözücülerden dilbilimcilere düzinelerce uzmanı pes ettiren sırrı siz çözmeyi deneyebilirsiniz. Ya da dilerseniz Yale Üniversitesi Yayınları’ndan Voynich Elyazması ile ilgili bu ay çıkması beklenen (büyük olasılıkla 8 bin avrodan biraz daha ucuz olacak) kitapla yetinmeniz de mümkün.

Sırrı çözmeye karar verecek olursanız Sherlock Holmes’un her şeyin çözülebileceği inancının insan aklının ürünleriyle sınırlı olduğunu unutmayın. Voynich Elyazması başka tür bir akıl tarafından üretilip dünyamıza uzaydan ışınlanmış olamaz mı? Bu olasılığı ciddiye alamıyorsunuz, öyle mi? Doğrusu muhabiriniz de alamıyor ama Sayın Holmes’un başka bir sözünü anmakta yarar olabilir: “İmkânsız olan çıkarıldığında geriye kalan, ne kadar inanılmaz olursa olsun, doğrudur.”


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR