Dünyanın En Renkli 7 Festivali
25 Haziran 2019 Kültür Sanat Eğlence İnsan

Dünyanın En Renkli 7 Festivali


Twitter'da Paylaş
0

Festivallerin üç türü vardır: Ulusal, dinsel, mevsimsel. İlk örneklerinden biri, Mısır’da Ramses III’ün Libyalıları yenmesinin kutlanmasıdır.

Bu yazıda farklı kültürlerin aşk, yeni yıl ve atalarını onurlandırmak için nasıl kutlama yaptıklarına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Naadam Festivali, Moğolistan

Moğolistan'daki Naadam Festivali (eriin gurvan naadam) “Adamın Üç Oyunu”ndan oluşan yaz ortası kutlamasıdır: Güç, atçılık ve nişancılık. Festivalin yüzyıllardır var olduğuna inanılıyor. Önceleri askeri ve sporla ilgili gösterilerde sonra düğün ve ritüellerde, en son askerleri savaşa hazırlamak için kutlandı. Günümüzde 1921 Devrimi’nin ardından Moğolistan’ın Çin’den ayrılmasını kutluyor. Festival rengarenk bir törenle açılıp Danshig adı verilen üç sporla devam ediyor.

Zimei Festivali, Çin

Her yıl üçüncü ayın on beşinci gününde Güney Çin’de yaşayan Miao halkı “Nong ga liang” olarak bilinen Zimei Festivali’ni kutluyor. Bu festival gençlerin birbiriyle flört etmesi için ortam hazırlıyor. Geleneksel kıyafetler giyilir ve köyün meydanları Miao kültürünü kutlayan insanlarla dolup taşarken, genç kadınlar şarkılar söyleyip dans ederek köyden köye dolaşırlar. En iyi gümüş takıları, işlemeli ceketleri ve brokar önlüklerini giyer ve hoşlandıkları kişiye sevgilerini temsil eden Zimei pirinci sunarlar.

Rio Karnavalı, Brezilya

Brezilya’nın ünlü karnavalı enerjik dansları, gösterişli kostümleri ve nefes kesen geçidiyle tanınır. Dört gün boyunca katılımcılara gerçek hayatın sıkıntılarını unutturan karnaval, 18. yüzyılda gösteri gruplarının sokak sokak gezip performans sergilemesiyle başladı. Bugün Copacabana ve Ipanema gibi semtlerle ilişkilendirilen müzisyen grupları yani, “blocos” olarak biliniyorlar. Ayrıca karnavalda geçit törenlerinin omurgasını oluşturan ve yıl boyunca karnaval hazırlığı için çalışan samba okullarından gelen sanatçı grupları da vardır.

Dia de Muertos (Ölüler Günü), Meksika

Dia de Muertos, Meksika ve Latin Amerika’da ölümü anmak için kutlanan iki renkli günden oluşan festivaldir. Ölülerle ilgili her şeyi onurlandıran ve ölümün o kadar da korkunç olmadığını gösteren festival hayattan keyif alan insanların ölen arkadaş ve aile üyelerine duyduğu sevgi ve saygıyı göstermesi üzerine kuruludur. 1 ve 2 Kasım tarihlerinde katılımcılar iskelet gibi giyiniyor, geçit törenleri ile partiler düzenliyor ve şeker kafatasları gibi ikramları ölülere sunuyorlar.

Holi, Hindistan

Holi ya da “Renklerin Festivali” iyinin kötüyü alt ettiği anlamına gelen baharın gelişini kutlayan bir festivaldir. Baharın gelişiyle insanlar yeni birileriyle tanışır, aralarındaki ilişkileri düzeltmek için birlikte zaman geçirirler. Festivalin ilk gecesi herkes şenlik ateşinin etrafında toplanır ve içlerindeki kötülüğün yok olması için dua eder. Ertesi sabah insanlar sokaklara dökülür, birbirlerini türlü renge bulayıp su tabancalarıyla birbirlerine su püskürtürler.

Festa del Redentore (Kurtarıcının Festivali), Venedik

1576 tarihli veba salgınının sona ermesinin yıldönümünü kutlayan festival her yıl Temmuz’un üçüncü Pazar günü gerçekleşiyor. Bu veba içinde sanatçı Titian’ın da bulunduğu 50,000 kişinin ölümüne neden oldu. İnsanlar kutlamalarda tekne ve teraslarını süslerler. Daha sonra geceleri yaklaşık 45 ile 60 dakika süren büyük bir havai fişek gösterisini izlerler.

Gion Matsuri, Kyoto

Japonya’nın en büyük ve en iyi bilinen festivalinin kökeni 869 yılına varıyor ve Temmuz ayı boyunca sürüyor. Kyoto’nun Japonya'nın başkenti olduğu Heian Dönemi’nde Japonlar bir dizi felaket (deprem, tsunami, veba ve salgınlar) ile karşılaştı. İmparator Seiwa insanlara dua etmelerini emretti. Böylece, taşınabilir heykeller (mikoshi) taşıdıkları geçit törenleri düzenlediler. Festivalin günümüz versiyonunda 17 ve 24 Temmuz'da geçit törenleri düzenlenmektedir. 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Google arts & culture)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR