Nüfus Patlaması: Nasıl, Niçin, Neler Olacak? | video
30 Kasım 2019 Video Hayat İnsan Tarih

Nüfus Patlaması: Nasıl, Niçin, Neler Olacak? | video


Twitter'da Paylaş
0

“Tarih boyunca hiçbir zaman Dünya’da şu anki kadar insan olmadı,” diye başlayan video, bir sonraki asırda nasıl bir nüfus artışı olacağını sorguluyor. Geleceğimiz için nüfus artışı ne demek? Nüfus patlamasının kötü sonuçlara yol açabileceği yalnızca bir kehanet mi? Nüfus artışı dört aşamadan geçti. Video durumun analizini yapmaya 1800’ler İngilteresi’nden başlıyor: Sanayi Devrimi ve orta sınıfın doğuşu. 1750 ve 1850 yılları arasında İngiltere’nin nüfusu iki katına çıktı. Üçüncü aşamada daha az bebek dünyaya gelmeye başladı ve nüfus artışı yavaşladı. Denge kurulmuştu, ancak dördüncü dalga muazzam bir nüfus artışıyla geldi. Ancak bu, nüfus patlamasından kaynaklanan felaket senaryolarının gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Hatta videoya göre, olumlu gelişmeler bizi bekliyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR