Paris'te Uğranması Gereken Bir Durak: Victor Hugo'nun Evi
28 Ekim 2018 Gezi

Paris'te Uğranması Gereken Bir Durak: Victor Hugo'nun Evi


Twitter'da Paylaş
0

25 Ekim 1832'de Victor Hugo, karısı ve dört çocuğu ile Places des Vosges'de bulunan otelin ikinci katına yerleşmiş. 280 metre karelik dairenin kirası yıllık 1500 frankmış. Bu ev hayatı boyunca sürekli taşınan Hugo'nun 1822'de Adèle Foucher ile evliliğinden beri 5. eviymiş ve 1848'e kadar en uzun süre kaldığı ev olmuş.

Fransa'da önce şiirleriyle ünlenen Hugo'yu biz en çok, Sefiller ve Notre Dame'ın Kamburu kitaplarından tanıyoruz. Ayrıca Le Dernier Jour d'un Condamné (Bir İdam Mahkûmunun Son Günü), Fransa'da idam edilen gerçek bir suçlunun öyküsü olup Sefiller‘in öncüsü olarak kabul ediliyor, kısa ama sarsıcı bir hikaye.

Le salon rouge (kırmızı salon) . Bu salon Victor Hugo'nun romantik akımın sanatçılarıyla edebiyat, sanat, politika konuştuğu toplantı salonuymuş. Gautier, Lamartine, Dumas buradan geçenlerden bazıları.

Kırmızı Salon'da pencere kenarında ‘'oturmayın'’ yazısı iliştirilmiş deri sandalye. Pek çok edebi ve siyasi muhabbete şahitlik etmiş belli.

Victor Hugo’nun Kırmızı Salon’dan şimdiki Paris’e açılan manzarası.

Hugo'nun David d'Angers tarafından yapılmış büstü. 

1831 yılında Notre Dame'in Kamburu yayınlanıp büyük başarı kazanınca Paris'teki katedral turist akınına uğruyor. Eserin en önemli etkilerinden biri bir anda ünlenen katedralin restore edilmesi olmuş. Katedral hâlâ Paris'te görülmesi gereken ilk yerlerden biri. Sefiller ile ilgili de ilginç bir anekdot var. Sefiller yayınlandığında Hugo tatildeymiş. Kitabın aldığı reaksiyonu merak ederek yayıncısına sadece "?" yazarak bir telgraf göndermiş. Yayıncısı da ona sadece "!" yazarak romanın ne kadar başarılı olduğunu belirtmiş.

Hugo'nun hayatının son senelerini geçirdiği, 130 Avenue Eylau adresinde bulunan bu oda, torunlarının yardımıyla Place des Vosges’deki adresinde yeniden oluşturulmuş.

Ayakta yazdığı yazı masası.

Le Salon Chinois (Çin Salonu). Hugo'nun  dekorasyon zevkini vurgulayan bu oda Guerseney'deki sürgün günlerini temsil ediyor. Guerseney Birleşik Krallık’a bağlı Manş denizinde bir ada. Victor Hugo 2 Aralık 1851’deki bir hükümet darbesine karşı çıktığı için Guerseney'deki Hauteville House isimli evde 15 yıl yaşamış.  

Bu Çin stili pano 1863'te Victor Hugo tarafından çizilmiş, Tom Gore yardımıyla renklendirilmiş.

Notre Dame'ın Kamburu tablosu

83 yaşında zatürreden ölen Hugo, ölmeden önce arkasında son sözleri olarak yayınlanacak beş cümle bıraktı:

"Je donne cinquante mille francs aux pauvres. Je veux être enterré dans leur corbillard.

Je refuse l'oraison de toutes les Eglises. Je demande une prière à toutes les âmes.

Je crois en Dieu."

"Yoksullara 50.000 frank bırakıyorum. Mezarlığa onlara mahsus cenaze aracı ile nakledilmek istiyorum.

Hiçbir kilisenin benim için ayin yapmasını istemiyorum. Bütün ruhlardan benim için dua etmelerini rica ediyorum.

Tanrı'ya inanıyorum."

***

Müzenin adresi: 6 Place des Vosges, 75004 Paris, Fransa

Kaynak: http://maisonsvictorhugo.paris.fr/fr/musee-collections/visite-de-lappartement

 

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR