Popüler Kültürün Poe’ları
17 Nisan 2019 Edebiyat Liste

Popüler Kültürün Poe’ları


Twitter'da Paylaş
0

Sabrina'dan Değiştirilmiş Karbon'a Poe'yu konuk eden eserler.

Edgar Allan Poe denince aklınıza ilk hangi görsel gelir? Her yerde karşımıza çıkan şu ünlü resim mi? Yoksa Poe’nun popüler kültürde tekrar hayat bulmuş halleri mi? Eğer ikincisi geçerliyse yalnız değilsiniz demektir. Yaşadığı dönemde sert bir edebiyat eleştirmeni olarak bilinen Poe, çağdaş kültürde sık sık karşımıza çıkar. 210. doğum gününe (18 Ocak) özel, Poe’dan esinlenen popüler kültür derlemelerinin listesi aşağıdaki şekilde:

Ray Bradbury

1949: Ray Bradbury, The Illustrated Man (Resimli Adam) kitabından "The Exiles" öyküsü 

Bildiğiniz üzere Poe’nun Amerikan edebiyatı üzerinde büyük ölçüde etkisi var. 1909’da Londra’daki Yazarlar Kulübünde yaptığı konuşmada Arthur Conan Doyle, "Öyküleri geçtiğimiz yüzyıl edebiyatının çığır açıcı eserleri ve başlangıç noktalarından biriydi. Her biri edebiyatın gelişmesine sebep olan bir kök…Poe ona hayat verinceye dek polisiye roman neredeydi?" şeklinde gözlemlerini dile getirdi. Yalnızca eserleri değil, bir karakter olarak Poe da Bradbury’nin hikâyesi gibi türlü edebi metinlere konu oldu. Bu hikâyede Poe, Algernon Blackwood, Ambrose Bierce, Charles Dickens ve William Shakespeare ile birlikte Mars’ta yaşar; Dünyalılar onun kitaplarını ateşe verirken o, Mars’ta sararıp solmaktadır.

Gas-s-s film

1970: Gas-s-s

Yapımcı ve direktör Roger Corman, Poe’nun hikâyelerini baz alan 1965-1970 arası çekilmiş sekiz filmden oluşan kült eseri Poe Cycle ile tanınır. Bu sebeple 1970 yapımı kara mizah filmi Gas-s-s’de Poe’yu elinde kuzgunuyla arazi bisikletine atlayıp post-apokaliptik dünyada gezinmesine şahit olmak şaşılası bir durum değil. Ne de olsa bu film, Corman’ın bitkin ruh halinin ve hayal kırıklıklarının ürünü.

Sabrina

1999: "The Phantom Menace" bölümü, Sabrina the Teenage Witch (Genç Cadı Sabrina)

Poe’yu dahil etmeden cadılarla ilgili bir dizi çekmek mümkün değil. 1999 Cadılar Bayramı bölümünde Sabrina, bugünü kutlamak için çok olgun olduğunu düşünürken teyzeleri tüm zamanların en korkunç öykücüsünü çağırmak için zaman yolculuğu yaparlar. Ne yazık ki Poe korkudan vazgeçmiştir. "İlham veren yazılarda daha çok iş var," der.

2001: Laura Lippman, In a Strange City

Romanda Poe’yu karakter olarak göremesek de her yıl 19 Ocak’ta Poe’nun Baltimore’daki mezarını ziyaret eden, şerefine bir kadeh konyak kaldıran ve mezarına üç gül bırakan Poe Toaster adlı esrarengiz figürle karşılaşıyoruz. Bu figürlerden birinin diğerini öldürmesiyle Poe tarzı gizem başlıyor.

Castle

2009: "Vampire Weekend," Castle

Dizide Castle karakteri, Poe kılığında karşımıza çıkıyor.

abraham lincoln vampire hunter2010: Seth Grahame-Smith, Abraham Lincoln, Vampire Hunter (Abraham Lincoln Vampir Avcısı)

Eğer Abraham Lincoln vampirler hakkında bilgi sahibiyse Poe’nun da vampirleri tanıyor oluşu elbette tuhaf kaçmayacaktır. Roman şu şekilde ilerliyor:

Virginia Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Poe, John Allan ona para vermeyi kesene kadar üvey babasından gelen parayı içkiye ve kumara yatırırdı. Sinirli ve terk edilmiş halde Virginia’dan Boston’a kaçtı, Edgar A. Perry adı altında savaşa katıldı. Sabahları mermi doldurur, akşamları karanlık öykü ve şiirlerini yazardı. Edgar Allan Poe’nun ilk kez bir vampirle karşılaştığı yer orası, Poe’nun doğduğu topraklardı.

Poe’nun şiirini okumasıyla şairin de vampir olduğuna inanan bir vampir, Poe’yu araştırdıktan sonra insan olduğunu öğrenmesine rağmen onunla arkadaş oluyor.

John Cusack

2012: The Raven (Kuzgun)

Poe efsanesinin bu denli kalıcı olmasının nedenlerinden biri, ölüm sebeplerinin gizemini koruması.

3 Ekim 1849’da Poe, Baltimore sokaklarında başıboş ve delirmiş bir halde başkalarının kıyafetleri içinde bulundu. John Moran, Poe’yu şu şekilde anlatıyor: "Lekeli, solmuş, eski bir ceket, aynı vaziyetteki pantolonu, topukları aşınmış eski ayakkabılar ve eski püskü hasır şapka." 7 Ekim’de hastaneye yatırılan Poe şuurunu kaybedip duruyordu ve hikâyesini anlatmak için gücünü toparlayamadan hayata gözlerini yumdu.

John Cusack'in oynadığı film, son günlerinde Poe’ya ne olduğuna dair teorilerden bir tanesine, yani Poe’nun öykülerini hayata geçirmek isteyen seri katilin Poe’yu hedef almasına değiniyor.

South Park

2013: “Goth Kids 3: Dawn of the Posers,” South Park

South Park’ın bu bölümünde kendilerine Goth Kids ve Vamp Kids isimlerini vermiş bir grup çocuk Poe’nun hayaletini çağırıyorlar fakat istediklerini alamıyorlar. ‘‘Gecenin çocukları, size yardım ederdim ancak bir grup rezil, dandik dişli vamp çocukla kimseye görünmek istemiyorum," cevabıyla karşılaşırlar.

Altered carbon

2018: Altered Carbon (Değiştirilmiş Karbon)

Dizideki hotelin adı The Raven (Kuzgun), işletmecisi ise Poe.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Lithub)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR