Paul Cézanne’ın 15 Eseri

Paul Cézanne’ın 15 Eseri


Twitter'da Paylaş
0

Cézanne"Sanatçı her şeyi somutlaştırır ve onlara kişilik kazandırır."

Paul Cézanne (1839-1906) 19. yüzyıl sanat anlayışına yeni ve radikal bir bakış açısı getirmiş Fransız empresyonist ressamdı. Cézanne’ın babası bir bankanın kurucularındandı ve sanatçıya babasından yüklü bir miras kaldı. Cézanne o zamanın çoğu sanatçısının sahip olamadığı finansal güvenceye sahipti. Babası onun avukat olmasını istedi. 1858’den 1861’e kadar Aix Üniversitesi’nde hukuk okudu. Aynı zamanda çizim dersleri de alıyordu. Sonunda fakülteyi bıraktı ve sanat sevdasının peşinden gitti.

Cézanne’ın 19. yüzyılın sonunda ortaya çıkan empresyonizm ve 20. yüzyılda yeni sanatsal formları keşfetme çabasından doğan kübizm arasında köprü kurduğu söyleniyor. Matisse ve Picasso ona “hepimizin babası” diye hitap etti. Cézanne’ın sık sık tekrarlayan deneysel fırça darbeleri, eserlerine baktığımızda tarzını tanımamıza yardımcı oluyor. Karmaşık alanlar oluşturmak için küçük fırça darbeleri ve resim düzlemleri kullandı. Buna rağmen Cézanne’ın eserlerinin tarzını kategorize etmek zordur. Gençken Paris’teki avangard sanatçılarla çalışmak için Güney Fransa’daki evini terk etti. Manet’nin çevresindeki ressamlarla bir araya geldi. Hatta Manet’nin destekçisi ve 1874’te düzenlenen ilk Empresyonist serginin katılımcılardan biri olan Emile Zola ile çocukluk arkadaşıydı. 

Ancak Cézanne bu ressam grubuna tam olarak uyum sağlayamadı. Etrafındaki birçok ressam, öncelikle ışık ve rengin etkileriyle ilgiliyken Cézanne kendini forma adamıştı. Paris’te kalmak istemedi ve Aix-en-Provence’a geri döndü. Hayatının geri kalanını burada geçirdi. Kısmen yalnız başına çalışmasına rağmen sanat camiasının yeniliklerini hep takip etti. 

Diğer empresyonistler gibi o da resmettiği manzaraları önüne alarak açık havada çalıştı. Ancak diğer sanatçıların aksine rengi bir amaç olarak değil, form ve mekânı inşa etmesinde ona yardımcı olacak bir araç olarak kullandı. İşin garip yanı, Parisli avangard sanatçılar daha sonraları resim anlayışını değiştiren adamı görmek için onun peşine düşmüşlerdir. 

Cinayet, 1867-1868

Sanatçının “Karanlık Dönem”ine ait olan bu resimde koyu renklerin kullanımı ve önceki suluboya eserlerine zıt olan şiddeti resmedişi dikkat çekiyor. Bu dönemde sanatçı hâlâ Velazquez gibi eski ustaların etkisi altındaydı. Bu eserde katillerin kimliklerinden çok, olayın acımasızlığı ön plana çıkıyor. 

Banyo Yapanlar, 1898-1905

Bir modern sanat şaheseri olarak kabul edilen bu resim, gelecekteki sanatçıların gelenekten kopmalarını sağlayarak empresyonizm ile 20. yüzyılın sanat hareketleri arasında bir köprü oluşturdu. Ayrıca BBC'nin en iyi 100 tablo listesinde yer aldı.

Elma Sepeti, 1895

Paul Cézanne'a göre sanat, doğa taklidi değil, “doğaya paralel bir uyum”du. Altta yatan yapı ve kompozisyon arayışında, sanatçının gerçek nesneleri gerçek uzayda temsil etmeye mecbur olmadığını gözlemledi. Bu nedenle, Elma Sepeti, yana yatmış masa, yani dik açıları olmayan imkansız bir dikdörtgeni içerir. Üzerindeki bir sepet elma, görünüşte şişe ve masa örtüsünün kalın, bir heykeli andıran kıvrımları ile dengelenir. Sağlam fırça darbeleri ve parlak renkler, kompozisyona daha gerçekçi bir natürmortın asla sahip olamayacağı bir yoğunluk ve dinamizm kazandırır. Cézanne'nin nadir imzalı eserlerinden biri olan bu resim, 1895'te Parisli sanat satıcısı Ambroise Vollard'ın sanatçıyı desteklediği önemli bir serginin parçasıydı. 

Bellevue Tarlaları, 1892-95

Resim 1910'da, Lyceum'da Floransa'da düzenlenen empresyonizm konulu ilk sergide yer aldı. 

Aziz Victoire Dağı Serisi, 1880'ler

Seriye ait olan bu resimde, sanatçının memleketine ait olan Aziz Victoire Dağı resmediliyor. Cézanne kariyeri boyunca bu dağı sık sık ziyaret etti ve sonunda bir seri ortaya çıktı.

Kâğıt Oynayanlar, 1890–95

Sanatçının diğer serisi Kâğıt Oynayanlar, beş tablodan oluşuyor. Tablolar büyüklük, oyuncu sayısı ve oyunun gerçekleştiği yere göre değişiklik gösteriyor.

Kırmızı Yelekli Çocuk, 1888-90

Dört farklı versiyonu bulunan resim, geleneksel İtalyan kıyafetleri içinde bir çocuğu tasvir ediyor. 91 milyon dolar değerindeki eserlerden biri Zürih'te çalındı ancak 2012 yılında Sırbistan'da ele geçirildi.

Kafatası Piramidi, 1901

Estaque'de Eriyen Kar, 1870

Açık Saçlı Madame Cézanne'ın Portresi, 1890-92

Cézanne’ın “Olgunluk Dönemi” olarak bilinen 1878 ve 1890 arasındaki yıllarda sanatçı, metresi ve resimlerine modellik yapan Hortense ile evlendi. 

Marne Sahilinde, 1888

Perde, Testi ve Meyve Tabağı, 1893-94

Kavaklar, 1880

Soğanlı Natürmort, 1896-98

Gölet, 1877-79

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(GoogleArts&Culture)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR