Güney Amerika’ya Kaçan Savaş Suçlusu 7 Nazi
10 Ocak 2018 Liste Tarih

Güney Amerika’ya Kaçan Savaş Suçlusu 7 Nazi


Twitter'da Paylaş
0

Müttefik kuvvetlerin İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’yı yenmesinin ardından Avrupa, Adolf Hitler’in Nazi Almanyası’nın cellatları için güvensiz bir yere dönüşmüştü. Binlerce Nazi memuru, yüksek düzey parti yöneticileri, komutanlar ve işbirlikçiler Güney Amerika’ya, özellikle Arjantin, Şili ve Brezilya’ya iltica edebilmek için Atlantik üzerinden yola çıktı.

Arjantin, yüzlerce Alman vatandaşına kapılarını açmış ve savaş sırasında Almanya ile yakın ilişkide olmuştu. 1945 yılının ardından kendisi de faşist ideolojiyi benimsemiş olan Arjantin başkanı Juan Perón, üst düzey memurlara ve diplomatlara yardım ederek İspanya ya da İtalya üzerinden kaçmaları için kaçış yolları ayarladı.

Zaman içinde Naziler ve işbirlikçileri kıtaya doluştukça çeşitli ağlar oluşturuldu ve onların ardından gelenlerin işi de kolaylaştı. Adolf Hitler’in Güney Amerika’ya kaçtığı iddiası da bu nedenle güçlendi, eğer kaçmak isteseydi önüne hiçbir engel de çıkmayacaktı.

Bu iddianın kesinliği hâlâ tartışılır ama emin olduğumuz kaçaklar da var. İşte savaş suçlusu 7 Nazi:

1 Adolph Eichmann

Dünyada en çok aranan Nazi ünvanına sahip olan Eichmann, Hitler’in “Nihai Çözüm” projesinin mimarıydı. Bu projeye göre Avrupa’daki tüm Yahudiler toptan yok edilecekti. Ünlü Nazi yarbayı yaklaşık altı milyon kişinin ölümüne neden olan ölüm kamplarını da yönetiyordu. Savaşın bitmesinin ardından bir süre Avusturya’da saklandı. İtalya’daki bir Fransisken rahibinin yardımıyla sahte bir pasaport ve Arjantin vizesi aldı. 1950’de Buenos Aires’e giden bir buhar gemisine bindi ve kaçtı. Karısı ve dört çocuğuyla birlikte orta sınıf bir hayat sürmeye başladı. Fakat İsrailli Mossad ajanları 11 Mayıs 1960’da yaptıkları bir operasyonla Eichmann’ı yakaladı ve İsrail’e götürdü. Burada mahkemeye çıkarıldı ve savaş suçu işlemek, toplama kampları kurmak ve Yahudileri öldürmek suçlarından mahkûm oldu. 31 Mayıs 1962’de idam edildi.

2 Josef Mengele

Eichmann’dan sonraki ikinci en yüksek Nazi üyesiydi. Unvanı “Ölüm Meleği” idi ve Auschwitz kampındaki tutsaklar üstünde yaptığı vahşi deneylerle tanınıyordu. Bu deneyler sırasına birçok insanın sakat kalmasına, hatta ölmesine neden oldu. Savaşın ardından üç yıldan fazla bir süre Almanya’da saklandı. Katolik bir rahibin yardımıyla İtalya üzerinden Arjantin’e kaçtı. Bir süre Buenos Aires’in farklı bölgelerinde yaşadı ama Eichmann’ın yakalandığını duyunca önce Paraguay’da, sonra Brezilya’da saklandı. Bir süre sonra Batı Almanya, Arjantin’den "doktor"un teslim edilmesini istedi. Bu çaba sürerken Mengele 1979 yılında Brezilya sahilinde felç geçirerek boğuldu. Sahte bir isim kullandığı için kimliği 1985 yılına kadar açığa çıkmadı.

3 Walter Rauff

Nazi albayı Walter Rauff gaz odalarının oluşturulması ve savaş boyunca yaklaşık yüz bin kişinin öldürülmesinden sorumluydu. “Son derece acımasız olma” ününe sahipti. Savaş sona erdiğinde müttefik orduları tarafında yakalandı ama tutulduğu kamptan kaçmayı başardı. Bir süre İtalya manastırlarından saklandı. 1948’de Suriye başkanına askeri danışmanlık yaptı. Ardından 1949’da İtalya üzerinden Ekvador’a kaçtı ve kendi ismiyle Şili’ye yerleşti. Burada çalışırken Almanya’ya emeklilik maaşını göndermeleri için bir mektup yazdı ve Şili’deki adresini verdi. 1962’de Şili’de yakalandı ama mahkeme tarafından serbest bırakı. Şili diktatörü Augusto Pinochet, Batı Almanya’nın Rauff’un teslim edilmesi konusundaki çağrılarını ısrarla reddetti. Rauff, 1984’te Şili’de öldü. Cenazesi, Nazi propaganda törenine dönüşmüştü.

4 Franz Stangl

“Beyaz Ölüm” lakaplı Stangl, savaş boyunca hep beyaz üniforma giyerdi ve kırbaç taşırdı. Fiziksel ve zihinsel engellileri öldürmekle görevliydi. Ardından Polonya’daki ölüm kamplarının komutanlığını yaptı. Sobibor’daki görevi süresince 100 bin, Treblinka’da ise 900 bin Yahudi’nin öldürülmesinden sorumluydu. Savaştan sonra Amerikalılar tarafından yakalandıysa da İtalya’ya kaçmayı başardı. Nazi sempatizanı bir piskoposun, Alois Hudal’ın yardımıyla önce Suriye’ye, ardından Brezilya’ya kaçtı. 1967’de São Paulo’da kendi adıyla Volkswagen fabrikasında çalışırken yakalandı ve Batı Almanya’ya götürüldü. Toplu ölümlerden dolayı yargılandı ve suçlu bulundu. Müebbet hapse mahkûm oldu, hapishanedeyken 1971’de kalp rahatsızlığı nedeniyle öldü.

5 Josef Schwammberger

Nazi komutanı Schwammberger savaş boyunca Polonya’daki üç Yahudi işçi kampının yönetiminden sorumluydu. Bu kamplarda birçok Yahudiyi öldürdü ya da askerlerine öldürmelerini emretti. 1943’te bir kamptaki beş yüz Yahudinin toplu olarak öldürülmelerini emretti. Savaş bittiğinde, 1945 yılında Avusturya’da yakalandı ama İtalya’ya kaçabildi. 1948’de Arjantin’e geçti ve vatandaşlık alarak kendi adıyla yaşamaya başladı. 1973’te Batı Almanya’ya teslim edilmesi istendi. Bir süre saklansa da, 1987 yılında Arjantinli polisler tarafından yakalandı. Üç yıl sonra Almanya’ya dönerek mahkemeye çıktı. Müebbet hapis cezası aldı. 2004 yılında hapiste öldü.

6 Erich Priebke

Orta düzey Nazi komutanı ve Gestapo üyesi ola Priebke, 1944’te Roma’daki katliama katıldı ve 335 insanın öldürülmesinde görev aldı. Ayrıca iki bin Romen Yahudinin Auschwitz kampına gönderilmesinde de yer almıştı. 1946’da İngiliz tutsağıyken piskopos Alois Hudal’ın yardımıyla sahte pasaport alarak Arjantin’e kaçtı. Burada kendi ismini kullanarak bir Alman okulunda çalıştı. 1994’te geçmişi ortaya çıktı ve hükümet tarafından İtalya’ya gönderildi. Burada yargılandığı mahkemede savaş suçu işlemekten müebbet hapse çarptırıldı. 2013 yılında yüz yaşındayken öldü. Cenazesinde faşist ve antifaşist iki grup arasında çatışma çıktı. Cenazesi Arjantin’e gömülmek istendi ama hükümet bunu reddetti. Mezarı gizli bir yerde bulunuyor.

 

7 Gerhard Bohne

Avukat ve Nazi memuru olan Bohne, “ötenazici” olarak biliniyordu. Yürüttüğü bir programla tedavisi olmayan hastaları, zihinsel hastalığı olanları ve engellileri öldürdü. Toplamda iki yüz bin insanın ölümünden sorumlu tutuldu. 1949’da Arjantin’e gitti ve başkanın ordusunda teknisyen olarak çalıştı. Daha sonra itiraf ettiğine göre başkanın yardımcıları ona burada yaşaması ve çalışması için yardım etmişti. Arjantin’de darbe olunca Başkan Perón devrildi ve Bohne de Almanya’ya dönmek zorunda kaldı. 1963’te çıktığı mahkemede kefaletle serbest bırakıldı.  Ardından tekrar Arjantin’e döndüyse de üç yıl sonra savaş suçlusu olarak mahkemeye çıktı. Mahkemeye çıkmaya elverişli olmadığı söylendi ve on beş yıl sonra, 1981’de öldü.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Christopher Klein, History.com)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR