Edgar Allan Poe'nun Dokuz Ayrı Ölüm Nedeni!
24 Kasım 2018 Edebiyat

Edgar Allan Poe'nun Dokuz Ayrı Ölüm Nedeni!


Twitter'da Paylaş
0

Poe’nun davranış değişikliği ve ölümü hakkındaki başka bir güçlü iddia ise beyin tümörüydü.

Tarih 3 Ekim 1849’du. Yağmur yağıyordu ama Joseph W. Walker’ı dışarı çıkmaktan alıkoymamıştı. Gunner’s Hall’e doğru gidiyordu. Oraya vardığında kaldırım kenarına uzanmış, eski kıyafetler giyen, deli görünümlü bir adam buldu. Adamın bilinci yarı açıktı ve hareket edemiyordu. Walker ona daha yakından baktığında bu adamın Edgar Allan Poe olduğunu fark etti. Poe’nun sağlığından endişe eden Walker ona buralarda bir tanıdığının olup olmadığını sordu. Poe ona bir derginin editörü olan Joseph E. Snodgrass adını verdi. Walker da Snodgrass’e Poe’yu bulduğunu fakat iyi durumda olmadığını ve yardıma ihtiyaç duyduğunu açıklayan bir mektup yazdı.

Walker’ın kendisini bulması ve 7 Ekim’de hayatını kaybetmesi arasındaki dört günlük sürede Poe başına ne geldiğini ve niçin sokakta yattığını anlatacak kadar kendine gelemedi. Aksine bu süreçte hep halüsinasyonlar gördü ve ölümünden bir önceki gece “Reynolds” adını sayıkladı. Reynolds’ın kim olduğu ise bugün bile hâlâ sırrını koruyor. Tıpkı ölüm nedeninin de tam olarak anlaşılamaması gibi. Poe ardında gizemi bir hayat ve gizemli bir son bırakarak gitti. Ardından da birçok teori üretildi. Poe neden öldü? İşte bu soruya verilen dokuz yaygın cevap:

edgar allan poe

1 Dayak

1867’de Poe’nun ölümüne dair öne sürülen ilk iddia biyografi yazarı E. Oakes Smith’ten geldi. “Poe tarafından yaralandığını iddia eden bir kadın zorba bir adamı azmettirmiş, Poe da ondan feci bir dayak yemiş. Bu olayın ardından da beyin humması baş göstermiş.” Dayak sonrası bilinci kapanan Poe kaldırımda bayılmış ve orada bulunmuş.

2 Kaçırılma

Diğer bir yaygın iddianın ise Poe’nun ölümünden önceki ilginç davranışlarını açıkladığı düşünülüyor. O dönem seçim günlerine denk geliyordu ve Baltimore’da oy hileciliği oldukça yaygındı. Bu hileler belli mafyalar tarafından yapılırdı ve onlara göre şüpheli gözüken herhangi biri kaçırılabilir, saklanabilir ya da belli bir adaya oy vermesi için zorlanabilirdi. Poe’nun seçim gününde delirmiş halde bulunması rastlantı olamazdı.

edgar allan poe

3 Alkol

Poe’nun alkole oldukça dayanıksız olduğu herkesin bildiği bir gerçekti. Bir kadeh şarap içince sendelemeye başlıyordu. Ablası da aynı probleme sahipti. Bu sebeple genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülüyordu. Durum böyle olunca, ölümünün ardından akla ilk gelen neden de alkol oldu. Alkol komasına girdiği düşünüldü. Fakat otopsisinde böyle bir ihtimalin izine rastlanmadı.

4 Karbon monoksit zehirlenmesi

1999 yılında toplum sağlığı araştırmacısı Albert Donnay, Poe’nun o dönemler aydınlatmada kullanılan kömür gazı nedeniyle zehirlendiğini iddia etti. Fakat Poe’nun saç örneklerini incelendiğinde bu iddianın da dayanağı olmadığı ortaya çıktı.

edgar allan poe

5 Ağır metal zehirlenmesi

Donnay’in iddiası üstüne yapılan testte karbon monoksit çıkmasa da yüksek derecede cıvaya rastlandı. Bunun sebebinin 1849 Temmuz’unda ortaya çıkan kolera salgınına yakalanması olduğu düşünüldü. Bu hastalık sebebiyle kalomel ya da bilinen adıyla cıva klorür kullanmıştı. Cıva zehirlenmesinin Poe’nun gördüğü halüsinasyonları ve delirmesini açıklayabileceği düşünüldü. Fakat Poe’nun saç örneğinde rastlanan cıva miktarı zehirlenmeye neden olacak miktardan otuz kat daha azdı.

6 Kuduz

1996 yılında Dr. R Michael Benitez tam adı bilinmeyen ve yazar olan E.P. hastasının geçmişte kuduz tedavisi gördüğünü öğrendi. Bilinç kaybı, halüsinasyon, nabızda dengesizlik, nefes sorunu gibi şikayetlerle hastaneye yatırılan bu hasta dört gün sonra ise öldü.

edgar allan poe

7 Beyin tümörü

Poe’nun davranış değişikliği ve ölümü hakkındaki başka bir güçlü iddia ise beyin tümörüydü. Fazla alkol kullanımından dolayı beyninde lezyon oluştuğu da biliniyordu. Fakat daha sonra mezarını açıp taşımaya karar verildi. Kemikleri incelendiğinde böyle bir bulguya rastlanmadı.

8 Grip

Poe ölümünden bir süre önce zayıf nabız ve ateş sebebiyle doktora gitti. Karısının açıklamasına göre doktor ona seyahat etmemesini önerdi çünkü çok hastaydı. Poe buna rağmen Baltimore’a geldi ve yağmurda ıslandı. Bulunduğundaki kıyafetlerin çok eski olması sebebiyle bunları ıslandığı için başka bir yerden bulduğu düşünüldü. Zaten hasta olan Poe’nun yağmurun altında bir gece geçirmesi gribin zatürreye döndüğü iddialarını güçlendirdi. Halüsinasyonların sebebinin ise yüksek ateş olduğu iddia edildi.

edgar allan poe

9 Cinayet

2000 yılında Midnight Dreary: The Mysterious Death of Edgar Allan Poe kitabını yayımlayan John Evangelist Walsh, ötekilerdençok farklı bir iddiada bulundu ve Poe’nun varlıklı nişanlısı Elmira Shelton’ın erkek kardeşleri tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. Mektupları ve günlükleri kanıt olarak gösteren Walsh, Shelton’ın üç kardeşinin Poe’yu kardeşleriyle evlenmemeleri konusunda uyardığını açıkladı. Poe da bu sebeple kıyafet değiştirerek tanınmamaya çalıştı ve bir süre Philadelphia’da saklandı. Ardından nişanlısıyla evlenmek için geri döndüğünde Shelton kardeşlerle karşılaştı ve dayak yedi. Fakat bu iddia da bir hayal ürünü olarak görüldü.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Natasha Geiling, Smithsonian Mag)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR