Ray Bradbury’nin Gizli FBI Dosyası: FBI, Bilimkurguya Karşı
22 Şubat 2018 Edebiyat Kültür Sanat Roman

Ray Bradbury’nin Gizli FBI Dosyası: FBI, Bilimkurguya Karşı


Twitter'da Paylaş
0

“Ünlü bilimkurgu yazarı Ray Bradbury, bilimkurgu aracılığıyla günümüzdeki insanı değerlerdeki mevcut yanlış düşünceleri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.” 

Ray Bradbury yazdıklarıyla ve düşünceleriyle önemli bir yazar, edebiyat dünyasına Fahrenheit 451, Mars Yıllıkları ve Resimli Adam romanlarını kazandırdı. Bilimkurgunun gelişmesinde ve popülerleşmesinde önemli bir yere sahip. Ayrıca yakın zamanda açıklanan bir FBI dosyasına göre, soğuk savaş döneminde Amerikan değerlerine (sansür gibi!) zarar vermeye çalışan tehlikeli bir komünisttir. Dosyada bulunan belgeler McCarthy'izm döneminde (önyargılara dayanarak birçok insanın komünist olarak fişlendiği bir dönem) FBI tarafından sosyalizm sempatizanlarını yakalamak için başlatılan on yıllık avın tarihini de içeriyor ve her hükümet dokümanı gibi Bradbury’nin hayat tarzı ve hain siyasi görüşleriyle ilgili ironik olmayan bir dile sahip.

Bu arada Bradbury’nin bir zamanlar, “Bence ülkemizin bir devrime ihtiyacı var” diyerek bir başkaldırı çağrısında bulunduğu da belirtilebilir. Ama bu sözün devamı şöyleydi: “Şunu unutmamalıyız ki, hükümetin halktan, halkla ve halk için olması gerekiyor.” Dosyada oldukça ilginç bilgiler var. Bunlardan bazıları şunlar:

  • “Belgelerimiz gösteriyor ki, bu şahıs geçmişte ABD Hükümeti ve Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi için oldukça kritik bir öneme sahipti. Kendisi ayrıca Komünist Parti’nin eski bir üyesiydi ve muhtemelen Amerikalı Yazarlar Birliği’nin (Writers Guild of America) batı tarafındaki komünist taraftarı ilkelere de sempati duyuyordu. Bu konunun açıklık kazanması için soruşturmaya ihtiyaç duyulmaktadır.”
  • “FBI, Bradbury’i sorguya çağırma konusunda herhangi bir talepte bulunmadı çünkü serbest zamanlı bilimkurgu yazarı olduğu göz önüne alındığında ve bu soruşturmanın faydalı bir amaca hizmet etmeyecek olmasından dolayı kendisinin itirafçı olacağı düşünülmedi.”

  • “FBI muhbiri Berkeley, gözlemleri sonucu komünist geçmişe sahip olan yazarların bilimkurgu alanında yazdığını ve bilimkurgunun komünist ideolojilere giriş için uygun bir alan olduğunu belirtti.”
  • “Berkeley, Bradbury’nin komünist üyelerin Senaryo Yazarları Birliği’nde (Screen Writer’s Guild) kalması konusundaki öneri tartışılırken ayağa kalkarak ‘Korkaklar ve McCarthyciler’ diye bağırdığını bildirdi.”
  • “Muhbirimiz, komünistlerin bilimkurgu yazı alanında gelişmek ve Amerika kurumları hakkında kuşku ve güvensizlik yaymak için oldukça önemli fırsatlara sahip olduğunu gözlemledi."
  • “Muhbir, birçok bilimkurgu yazarının bilimin sahip olduğu potansiyellerle ilgili fütüristtik öyküler yazarak mevcut dünya meselelerinin şimdi ve gelecekte örgütlü bir şekilde devam ettirilmesinin imkansızlığı hakkında illüzyonlar yarattığını belirtti.”
  • “Muhbirimiz ayrıca bu bilimkurgu yazarlarının asıl amacının insanları korkutarak histeri sınırında bir felç ve psikolojik yetersizlik durumuna sokmak olduğunu, bunun da Amerika’nın kaybedeceğine kesin olarak inandıkları bir Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlatmalarını mümkün kılacağını düşündüklerini çünkü ahlaklarının ciddi derecede bozulduğunu bildirdi.”
  • “1950 yılında yayımlanan Mars Yıllıkları kitabı Bradbury’e ulusal düzeyde bir tanınırlık sağladı ve kitabın ikinci baskısı iki yüz binden fazla sattı. Mars’ın keşfi ve gelişimi hakkında olan bu kitap, bunun insanlık ve dünyamız hakkındaki etkilerini de anlatıyor. Kitaptaki öyküler ortak bir temada birleşiyor, bu tema da dünyalıların geliştirici değil yağmacı olduğu hakkında.”
  • “Ünlü bilimkurgu yazarı Ray Bradbury, bilimkurgu aracılığıyla günümüzdeki insanı değerlerdeki mevcut yanlış düşünceleri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.”

Çeviren: Deniz Saldıran

(Sean Hutchinson, Inverse)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR