Sebastiao Salgado'nun Nefes Kesici Fotoğrafları
14 Şubat 2020 Fotoğraf Doğa Sanat

Sebastiao Salgado'nun Nefes Kesici Fotoğrafları


Twitter'da Paylaş
1

Sebastiao Salgado 1944 doğumlu aktivist bir fotoğraf sanatçısı. Salgado’nun koleksiyonu hem gözlemlediği insan hem de gezdiği ülke sayısıyla muazzam bir boyutta. Fotoğrafları bize güzellikle birlikte acıyı da gösteriyor. Salgado, fotoğraflarına bakan kişilerde dünyayı anlama ve koruma hissi uyandırıyor.

Fotoğraf tekniğinin mükemmelliğine rağmen Salgado tavsiye verirken daha iyi lenslerden, daha düzgün açılardan ya da dengeli kurulmuş kompozisyonlardan bahsetmiyor. Fotoğrafçılığının temelinde toplumu anlamak yatıyor. Salgado’ya göre iyi bir fotoğrafçı sadece fotoğrafçılığa değil, tarihe, antropolojiye, sosyolojiye ve ekonomiye de ilgi duymalı.

Ayrıca zaman harcamanın da önemini vurguluyor Salgado. Fotoğraflara daha uzun süre ayırdıkça konu hakkında da daha derin bir anlayışa sahip olacağınızı söylüyor: “Öyle bir zaman geliyor ki artık fotoğrafı çeken kişi siz olmuyorsunuz. Fotoğrafçıyla fotoğrafı çekilenler arasında olağanüstü bir şey oluyor. Fotoğrafçı, karşısındakilerin fotoğrafı ona verdiğini fark ediyor.”

Workers

Salgado’nun “Workers” (İşçiler) isimli bu çalışması tam 6 yıl aldı. Bu süre zarfında sanatçı 26 ülke gezerek dünyanın en yoksul köşelerindeki çalışkan yerlileri fotoğrafladı. Balıkçılar, dokumacılar, madenciler, inşaat ve tarım işçileri… Sol görüşlü Salgado toplumsal adalet arayışıyla bu fotoğraf serisinde bize ağır işlerde çalışan işçilerin yaşamlarını gösteriyor.

Migrations

Eğer 26 ülkelik bu uzun yürüyüş size aşırı geldiyse, “Migrations” (Göçler) adını verdiği bir sonraki projesinde Salgado tüm kıtalara ayak basarak 43 ülkeyi gezdi. Bu sefer kamerasını ve anlama çabasını büyük kentlerin gecekondu mahallelerinde yaşayan insanların kaderine çevirdi.

Sahel

Hiçbir şeyi tamamlamadan bırakmayan Salgado, bir sonraki projesi Sahel’le Afrika’ya gitti ve orada tam 6 yıl harcadı. Sınır Tanımayan Doktorlar’la birlikte açlık ve kuraklıktan muzdarip ülkeleri gezdi. Bu esnada Rwanda’ya giden Salgado, orada bir soykırıma tanıklık etti ve insanlığa inancını kaybetti. Salgado daha sonra evine döndü ve sessizliğe gömüldü.

Hayata Dönüş

Ailesinin Brezilya’daki çiftliğine dönen Salgado, çocukluğunda orman ve yaşamla dolu olan ormanların çıplaklaştığını ve sessizleştiğini gördü. Yıllar süren odunculuk manzarayı mahvetmişti. Bu Salgado için bir diğer çöküş anıydı. Ancak her zaman Salgado’nun sergilerini ve etkinliklerini planlayan eşi Léia Deluiz Wanick, hem evin etrafındaki doğayı hem de eşini kurtaracak bir fikirle çıkageldi. Yağmur ormanlarını kendi çabalarıyla kurtarmaya karar veren çift, gönüllülerin de yardımıyla sadece birkaç yıl içinde ormanı canlandırmayı başardı. Yeniden yeşeren ağaçlar hem kuşlara, böceklere, memeli hayvan türlerine hayat verdi hem de Salgado’ya.

Kayıp Cenneti Aramak

Salgado’yu dünyayı kabul edecek ve ona tepki verecek bir yol aradı: İnsanlara tamamen kaybolmamış bir cenneti gösterecekti. Doğa tahribatının dünyanın yüzleştiği en kaygı verici sorun olduğunu fark eden Salgado, 59 yaşındayken el değmemiş bölgelere doğru 8 yıllık bir yolculuğa çıktı. Amazon’u, Alaska’yı, Endonezya’yı, Kongo’yu, Madagaskar’ı, Sibirya’yı, Şili’yi dolaşan Salgado’ya birçok kurum ve dergi destek oldu.

Sonuç, Salgado’nun etkileyici “Genesis” (Yaradılış) sergisiydi.

(Çeviren ve hazırlayan: Ata T.)


Twitter'da Paylaş
1

YORUMLAR


Didem Erdiman
Seçtiği hayat yolunu fotoğraflarında böylesine etkileyici yansıtabilen ender sanatçılardan biriyle bizi tanıştırdığınız için teşekkürler oggito.
6:40 AM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR