Tatminsizliğe Karşı Panzehir | video

Tatminsizliğe Karşı Panzehir | video


Twitter'da Paylaş
0

Günümüzde sosyal medya gibi unsurlar kendimizi yetersiz hissetmemize, başkalarına imrenmemize neden oluyor ve tatminsizlik yaratıyor. “Sürekli harika deneyimler edinmelisin”, “Birçok arkadaşın olmalı” gibi “zorunluluklar”ı yerine getirmeden mutluluğa ulaşmak imkânsızmış gibi gösteriliyor. Peki bu yanılsamaya kapılmamak için neler yapmak lazım? Kurzgesagt’ın bu seferki videosu, her zamanki bilimsel ve mizahla karışık diliyle tatminsizliğe iyi gelecek bir çare arıyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR