Ünlü Sanatçılar Tarafından Resmedilmiş 10 Kitap
30 Temmuz 2019 Kültür Sanat Liste Sanat

Ünlü Sanatçılar Tarafından Resmedilmiş 10 Kitap


Twitter'da Paylaş
0

Birçok ünlü sanatçıya, zamanında klasik eserlere illüstrasyon yapsın diye siparişler verilmiş, böylece kendi tarzlarıyla okurlara yeni bir bakış açısı sunmuşlardır. Bazıları kendi resim kitaplarını bile basmıştır. Aşağıda bu sanatçıların illüstrasyonlarını yaptığı on kitaba ulaşabilirsiniz.

1 Grimm Masalları – David Hockney

Yirminci yüzyılın en popüler İngiliz sanatçılarından biri olan David Hockney her zaman Grimm kardeşlerin yazdığı peri masallarının büyük takipçisiydi ve bazılarını resmetmeye karar verdi. Hockney’in çizimlerini yaptığı masallar 1970’de yayımlandı. Kitap otuz dokuz tane çizim içeriyordu ve masalların karanlık tarafının altını çiziyordu.

2 Ulysses – Henri Matisse

Matisse 1935 yılında James Joyce’un Ulysses’ini resmetti. Ünlü sanatçı, resimleri Homer’ın Odysseia’sını baz alarak çizdi. Bu durum birçok insanı Matisse’in Joyce’un romanını okumadığı düşüncesine itti. Kitabın yalnızca bin beş yüz kopyası bulunmakla beraber iki yüz elli tanesğ hem Joyce hem de Matisse tarafından imzalandı.

3 The Dreaming Youths (Hayal Kuran Gençler) – Oskar Kokoschka

Ekspresyonist bir ressam olarak ün kazanmadan önce Oskar Kokoschka Viyana Güzel Sanatlar Okulu’nda okuyordu. Henüz öğrenciyken başladığı, resimli çocuk kitabı olmasını planladığı The Dreaming Youths serisi, ergenlik çağında olan gençlerin cinselliği üzerine yazılmış bir resimli şiir kitabı olarak yayımlandı. 1900’lerin başında yayımlandığında çok fazla satılmadı.

4 Alice Harikalar Diyarında – Salvador Dali

1969 yılında Dali Maecenas Press-Random House tarafından basılacak Lewis Carroll’un sevilen klasik eseri Alice Harikalar Diyarında için on iki illüstrasyon ortaya çıkardı. Günümüzde bu kitabın kopyasına ulaşmak bir hayli zor olsa da 2017’de Alice Harikalar Diyarında’nın yüz ellinci yıl kutlamaları şerefine Dali’nin illüstrasyonlarının yer aldığı bir versiyon yayımlandı.

5 Küçük Kırmızı Tavuk – Andy Warhol

Pop Art’ın önce gelen ismi olmadan önce Andy Warhol 1950’lerde çocuk kitapları için illüstrasyon yapıyordu. Bu kitaplara 1958’de resmettiği Küçük Kırmızı Tavuk dahildi. Çizimler alışılmışın dışında olmasına rağmen parlak renkleriyle çocukların ilgisini çekti.

6 Kuzgun – Édouard Manet

1895’te Fransız şair Stéphane Mallarmé, Edgar Allan Poe’nun Kuzgun şiirini Fransızca’ya çevirdi ve şiirden etkilenen Manet şiiri tasvir eden, siyah beyaz çizimler ortaya koydu.

7 İlahi Komedya – William Blake

William Blake altmış beş yaşındayken büyük bir proje başlattı: Dante’nin İlahi Komedya’sını resmetmek. Ölene kadar bu proje üzerinde yoğunlaştı ve ardında bazıları tamamlanmamış yüz iki çizim bıraktı. Çizimleri 2008 yılında yayımlanan William Blake’in İlahi Komedya İllüstrasyonları’nda yer aldı.

8 Don Kişot – Gustave Doré 

Hayatı boyunca Poe’nun Kuzgun’undan Dante’nin İlahı Komedya’sına birçok edebi eser için illüstrasyon üreten Gustave Doré 1868’de Cervantes’in Don Kişot’unu resmetti. İki yüzden fazla illüstrasyonu içeren kitap ilk kez yayımlandığından beri büyük ilgi gördü. Karakterlerin nasıl gözükmesi gerektiğine dair bilgi sahibi olmak isteyen yönetmenler ve sanatçılar tarafından hâlâ başvurulan bir kaynak.

9 Faust – Eugène Delacroix

Delacroix’nın illüstrasyonlarını yaptığı, Goethe’nin Faust eseri şimdiye dek en iyi resmedilen kitaplardan biri olarak görülüyor. Goethe, Delacroix’nın çizimleri ilk kez gördüğünde onlardan son derece memnun kaldı. Sanatçı Faust’un Fransızca çevirisi için on yedi baskı yaptı.

10 Salome – Aubrey Beardsley

Oscar Wilde’ın Salome eserinin İngilizce versiyonu için illüstrasyonlar yapan Beardsley’nin çizimleri, erotik içeriği nedeniyle oyunun İngiltere’de sahnelenmesinin yasaklanmasına neden oldu.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Culture Trip)

 

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR