Amerikan Edebiyatının 10 Büyük Kısa Öykücüsü

Amerikan Edebiyatının 10 Büyük Kısa Öykücüsü


Twitter'da Paylaş
1

Her ne kadar İngiliz edebiyatı daha eski, köklü bir edebiyat olsa da şu anda İngilizce edebiyatı üstünde baskın tarafın Amerikan edebiyatı olduğunu söyleyebiliriz. Amerikan edebiyatı, yalnızca "pulp fiction" türünde değil, dünya edebiyatına ciddi edebi eserler sunarak da sesini duyurmuş durumda. Aşağıda ABD'den çıkan en iyi 10 öykücüsüne yer verilmiştir. Kaynak: Listverse.com. Listenin sıralaması elbette kişiden kişiye değişir; örnekse, Raymond Carver’ı da hemen ekleyebilirsiniz bu listeye ama bu yazarların, Amerikan edebiyatı söz konusu olunca, listede olmasına kimse itiraz etmez sanırız.

10. Chuck Palahniuk

Dövüş Kulübü’nün yazarı olan Chuck Palahniuk, kısa öyküler yazan bir yazar olarak tanınmasa da, aslında kendisi Ray Bradbury'nin her gün bir kısa öykü yazma ritüelini uygulayan bir yazardır. Öykülerinin birçoğu, okuyucu onların bağımsız birer öykü olduğunu fark etmese de, Palahniuk'ın romanlarında sona erer.

9. Washington Irving

Washington Irving, Amerikalı yazar, denemeci, biyografi yazarı ve tarihçidir. The Legend of Sleepy Hollow ve Rip Van Winkle öyküleriyle tanınır ki bu öykülerinin ikisi de The Sketch Book of Geoffrey Crayon, Gent kitabında yer almıştır. Tarihsel çalışmaları içinde ise George Washington, Oliver Goldsmith ve Hz. Muhammed'in biyografileri yer alır.

8. Isaac Asimov

Asimov, İngilize yazan en üretken yazarlardandır. Vakıf ve Fantastic Voyage dizilerindeki birçok eserle tanınıyor. Bir bilimkurgu yazarı olarak bilinir. Hayatı boyunca 515 kitap yazdığı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, üç öyküsü çok bilinir: “Ben, Robot”, “The Bicentennial Man”, ve “The Last Question.”

7. Ray Bradbury

Ray Bradbury, oldukça tanınan bir bilimkurgu yazarı. Her gün bir kısa öykü yazmayı ritüel haline getirdiği bilinir ki, Bradbury'yi örnek alarak bunu uygulayan başka yazarlar da gelmiştir kendinden sonra. 11 roman yazdı ve bu romanlardan üçü birbiriyle bağlantılıdır. Ayrıca 40'ın üstünde kısa öykü derlemesi var. Toplam 400 kısa öyküsü ve novellası bulunuyor.

6. Stephen King

Stephen King, Amerika'nın en popüler yazarıdır. Oldukça üretken bir yazar olan King'in 8 öykü derlemesi, toplam 124 kısa öyküsü ve 17 novellası bulunuyor. “1408″, “Sis”, ve “Hearts in Atlantis” en beğenilen öyküleridir. Kendisi aynı zamanda 1996 yılında O. Henry ödülünü kazanmıştır.

5. J.D. Salinger

Salinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar ya da öbür adıyla Gönülçelen romanıyla tanınıyor. Salinger'ın hayatı boyunca yazdığı pek çok eserinin olduğu biliniyor. Çok sevilen başka kitapları da var: Dokuz Öykü, Frannie and Zoey, ve Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Seymour Bir Giriş. Bu kitaplar kısa öykülerden oluşuyor. Salinger'in aynı zamanda düzinelerce derlenmemiş kısa öyküsü olduğu biliniyor. J. D. Salinger, birçok insan için 20. yüzyılın en büyük Amerikalı yazarıdır.

4. O. Henry

Asıl adı William Sydney Porter olan O. Henry, öykülerindeki zekâ ürünü ve farklı kurgusuyla tanınır. En bilinen öyküsü, The Gift of the Magi’dir. Öyküde genç, yoksul bir çift, birbirlerine Noel hediyesi alabilmek için kendileri için en değerli objeleri satarlar; sonunda ikisinin aldığı hediye de değersizdir. Bu öykü, şimdiye kadar farklı şekillerde anlatılmıştır. O. Henry onuruna verilen bir de ödül bulunuyor.

3. John Updike

Updike, kariyeri boyunca 150 kısa öykü yayınlamıştır ki, son kitabı Tears of my Father, 2009 Haziran'ında, ölümünden sonra çıkmıştır. Updike; Pulitzer, Rea Award, PEN gibi ödüllerin de olduğu 30 farklı ödül kazanmıştır.

2. F. Scott Fitzgerald

En ünlü Amerikalı yazarlardan olan Fitzgerald, kendi adlandırdığı Caz Çağı'na dair romanlar ve kısa öyküler yazdı. Ayrıca kendisi, 20. yüzyılın en iyi yazarlarından biri olarak anılmakla birlikte, 1920'lerin Yitik Kuşağı’nın bir üyesi olarak da kabul edilir. İçinde Muhteşem Gatsby'nin de bulunduğu dört romanı var. Bunun yanında düzinelerce kısa öyküsü bulunuyor. “Bernice Bobs Her Hair” ve “The Diamond As Big As The Ritz” en beğenilen iki kısa hikâyesidir.

1. Edgar Allan Poe

Poe, muhtemelen bütün zamanların en ünlü kısa öykücüsüdür. Hayatı boyunca tek bir roman yazan Poe'nun “Gammaz Yürek”, “Kızıl Ölümün Maskesi” ya da “Kuyu ve Sarkaç” gibi kısa öykülerini pek çok insan bilir. Edgar Allan Poe, kendi adıyla 65 kısa öykü yazmıştır.


Twitter'da Paylaş
1

YORUMLAR


Saliha Yadigâr
Hemingway ve Carver da yok mu? Bence onlar da çok önemli.
8:47 AM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR