Audrey Hepburn’le İlgili Az Bilinen 7 Gerçek
23 Ocak 2018 Kültür Sanat Sinema

Audrey Hepburn’le İlgili Az Bilinen 7 Gerçek


Twitter'da Paylaş
0

Audrey Hepburn denince herkesin aklına Tiffany’de Kahvaltı filminden hatırladığımız mini siyah etekli güzel kadın görüntüsü gelir. Oysa 20 Ocak 1993’te İsviçre’de hayatını kaybeden Audrey Hepburn bu imajın ötesinde oldukça şaşırtıcı özelliklere de sahipti.

1 İlk rolü eğitici bir filmdeydi

1948 yapımı olan Dutch in Seven Lessons filmi, IMDB’ye göre belgesel türündeydi ama bugünkü görüş daha çok eğitici seyahat niteliği olduğu yönünde. Filmdeki dikkat çekici nokta ise havayolu görevlisi olarak karşımıza çıkan Audrey Hepburn. Bu filmdeki rol, onun ilk rolü olarak biliniyor.

2 Gregory Peck’in tahmini doğru çıktı

Hepburn’ün tanınan bir oyuncuya dönüşmesi 1953 tarihli Roma Tatili filmiyle oldu. Filmde Gregory Peck’le oynuyordu. O zamanlar henüz tanınmayan biri olduğu için filmin başrolü olarak yalnızca Gregory Peck’in gösterilmesi, Hepburn’ün ise yardımcı bir rol olarak tanıtılması düşünülmüştü. Fakat Peck bu durumun değiştirilmesini istedi çünkü o, Hepburn’ün bir yıldız olacağına ve kendisinin de bundan dolayı bir pislik gibi görüleceğine inanıyordu. Nihayetinde tahmini doğru çıktı. Hepburn ilk ve tek Oscar ödülünü kazandı. Peck ise aday bile gösterilmemişti.

3 O bir “EGOT”tu

Roma Tatili’yle Oscar ödülünü kazandığı yıl Broadway’deki Ondine oyunundaki küçük rolü için de Tony ödülünü aldı. 1993’de Emmy ve ölümünden sonra 1994’te Grammy ödüllerini de kazanan Hepburn, böylelikle dünya üzerindeki 12 EGOT’tan biri olmayı, yani dört büyük ödülün sahibi olmayı başardı: Emmy, Grammy, Oscar ve Tony.

4 Truman Capote, Hepburn’ün Golightly karakterinden nefret etmişti

Yıllar sonra bile hâlâ en çok konuşulan filmlerden olan Tiffany’de Kahvaltı aslında bir romandan uyarlanmıştı. Romanın yazarı Truman Capote bu karakterin Marilyn Monroe tarafından canlandırılmasını istemişti.

5 Holly Golightly’nin mini siyah elbisesi yaklaşık 1 milyon dolara satıldı

Hepburn’ün Tiffany’de Kahvaltı filminde giydiği elbise 2006 yılında açık artırmaya konuldu ve 923 bin dolara satıldı. Aslında açık artırma öncesi tahminler satış fiyatının 98-138 bin dolar arasında olacağı yönündeydi. Bu satış o zamanın rekoruydu, ta ki Marilyn Monroe’nun beyaz elbisesi 5,6 milyon dolara satılana dek.

6 John F. Kennedy’ye “İyi ki Doğdun” şarkısını söyledi

Marilyn Monroe’nun tutkulu doğum günü serenadından sonra 1963 yılında başkan JFK’nın doğum günü için özel bir parti düzenlendi. Hepburn de bu partide şarkı söyleyerek başkanın son doğum gününü kutladı.

7 Nadir bulunan bir laleye ismi verildi

1990 yılında nadir bulunan melez, beyaz bir laleye Audrey Hepburn ismi verildi ve ona adandı.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Jennifer M. Wood, Mental Floss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR