Bahri Vardarlılar’ın Okunmazsa Olmaz Kitapları
5 Kasım 2019 Liste Kitap

Bahri Vardarlılar’ın Okunmazsa Olmaz Kitapları


Twitter'da Paylaş
0

Bahri Vardarlılar son dönemin öykücülerinden. Çok çeşitli okumaların sonunda, okuduklarıyla benzerliği olmayan öyküler yazıyor. Açık bir anlatım, hikâye anlatmaya verilmiş değer, kurgu içinde anlamı çoğaltmak, Bahri Vardarlılar’ın öykü anlayışını anlatabilir. Kitapları: İlahi Bugs Bunny Komedyası’na İki Ciltlik Metro Bileti, Çay Demleninceye Kadar, Hacivat Seni Çağırıyor.

umberto eco

Foucault Sarkacı, Umberto Eco

Eco’nun, neredeyse tüm uygarlık tarihini bir gizem romanının parçası yapabilen yeteneği ve birikimi için zaten okunur Foucault Sarkacı. Romanın sonu, herkesin peşinden koştuğu o muazzam planın aslında ne olduğu, herhalde tüm edebiyatın en büyük ve en acımasız şakalarından biridir. Ama bunun ötesinde, Eco’nun, komplo teorilerinin işleyiş mekanizmalarıyla ilgili söylediği o harika şeylerden yoksun kalmak, hele şu yaşadığımız günler düşünülürse çok yazık olur. Akılcı düşüncenin, toplumsal ve kişisel düş kırıklıkları yüzünden akıldışı olana nasıl dönüştüğünü anlatan belki biraz uzun, belki bazen zorlayıcı ama çok keyifli bir ders niteliği de taşır Eco’nun bence bu en önemli romanı. 

ihsan oktay anarSuskunlar, İhsan Oktay Anar

Niçin bu kitap? Müziği bir din olarak gösterebildiği için. Hüzünlü Eflatun’un bütün İstanbul boyunca karşısına çıkan günahkâr suretlere, beni siz mi çağırdınız, diye sormasından sonra Mevlevilere kavuşmasıyla gerçek bir huşuya ulaştığı için. Ağzından günahı düşürmeyen ateşli vaizlerin o ikiyüzlülüğünü, çıkarcılığını bir kez daha ve çok güzel gösterdiği için. Çekici, esrarlı makamların dolaştığı, tuhaf, minyatür bir dünyada, Tanrı’nın lütfuna gerçekten eren, ömrünü bir mutfak köşesinde kahve döverek tamamladığı için. Ve Anar sustuğunda, Yedikule Kahini de, okur da, onun söylenecek her şeyi söylediğini bildiği için.

cormac McCarthy

Yol, Cormac McCarthy

McCarthy, sıradan insanın kötülüğe karşı yetersizliğini, eli kolu bağlı kalışını en iyi anlatan yazarlardan biri. Okur, onun yazdığı her cümlede güvende olma duygusunun nasıl pamuk ipliğine bağlı kaldığını hissettiren bir şeyler bulur. Amerikan edebiyatının büyük öykücülerinden miras kalmış, o tuhaflık ölçüsünde sade diliyle, sözcüğün bütün anlamlarıyla insanın insanın kurdu olduğu bir dünyada, ışığı taşımanın ne anlama geldiğini göz önüne serişi kusursuzdur. Zor iş, dedirtir okura, ışığı taşımak gerçekten zor iş. Bir de, dağ derelerindeki, elinizde yosun kokusu bırakan alabalıkları için okunur.Semerkant

amin maoluf

Amin Maalouf

Şiirlerinden bir türlü yeterince sevemediğim Ömer Hayyam’ı bana sevdiren kitap Semerkant. Haşhaşilerin aslında haşhaş falan kullanmadığını bu kitapta okudum. 19. yüzyıl sonunda, Amerika’da aydın anne babaların, Rubailere hayranlıklarından çocuklarına Omar adını verdiklerini de. Ayrıca gerçekliği kuşkulu arayışlar üzerinden bile olsa, Ortadoğu’nun yüzyıllar boyunca asla değişmeyen kaynayan kazan olma yazgısına bütün kitap boyunca ortak edebilmesi de hiç az şey değil. Ve son olarak, Titanic’le birlikte denize gömülen Rubayyat’ı düşlemek neresinden baksanız ilginç.

bilge karasu

Gece, Bilge Karasu

Gece okunur. Çünkü Gece okunmak zorunda. Esinlerle dolu olduğu için okunmak zorunda. Gecenin işçilerini daha iyi tanımak için okunmak zorunda. Karanlık, zarif, olağanüstü bir kitap olduğu için okunmak zorunda. “Ulaştırması... Ayrıca düşünmeliyim onu,” diyen ustaya, “Evet, kısmen de olsa ulaştı, ulaşabildi...” demek için okunmak zorunda. Gece okunmak zorunda. 

ıtalo calvinoBir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino

Sevmeyebilecekler için şu söylenebilir: Her edebiyat meraklısının ömründe hiç değilse bir kez hesaplaşması gereken kitaplar vardır. Bu kitap sanırım onlardan biri. Sadece ilk kısımları, oluşturulmuş farklı türlerde hikâyeler aracılığıyla öykü kurmanın, anlatıcı olmanın, yazmanın, yayımlamanın, düzeltmenin, okumanın, hatta sayfa çevirmenin neredeyse tüm hallerini, edebiyatın bütün mekanik parçalarını tek tek söküp analiz eden bir yapı karşısında olmak her zaman rastlanır bir şey değil. Beğenilebilir, başyapıt olarak görülebilir, postmodern edebiyatın Borges ve Eco gibi öncüllerinden biri kabul edilebilir, yapay bulunabilir, ya da ilk okuyuşta çok beğenilip ikincisinde aynı etkiyi uyandırmadığı söylenebilir. Ama görmezden gelinemez. En azından gelinmese iyi olur. 

yaşar kemal

Deniz Küstü, Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in Selim Balıkçısı için okunur. Yaşar Kemal’in dağlarını, ormanlarını ve Çukurovası’nı değil, denizlerini ve yunuslarını keşfetmek için okunur. Yaşar Kemal’in doruklarda parlayan top ışıklarını, derinlerde patlayan tansıklarıyla karşılaştırmak için okunur. Bir de, bırakın gençleri, yaşı kırkı bulup geçmiş olanlar arasında bile bu kitabın okunmadığını, bilinmediğini görmek ağızda acı bir tat bıraktığı için okunur. 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR