Cadılar Bayramı Kostümlerinin Tarihi Sandığınızdan Daha Garip
26 Eylül 2019 Tarih

Cadılar Bayramı Kostümlerinin Tarihi Sandığınızdan Daha Garip


Twitter'da Paylaş
0

1800'lerin ortalarında Jane Eyre ve Uğultulu Tepeler gibi kitapların yayımlanmasıyla gotik temaların popülerliği arttı ve bu, insanların kostüm zevkini etkiledi. Mısır'dan esinlenen kostümler, yarasalar, hayaletler ve maskeli partiler revaçtaydı ve hemen hemen bütün kostümler ev yapımıydı.

2016 yılında Amerikalılar Cadılar Bayramı kostümleri için yaklaşık üç milyar dolar harcamışlardı ve bu sayı giderek artıyor. Peki bu etkinliğin altında ne gibi nedenler yatıyor? Görünüşe göre kostümlerin tarihi en az Cadılar Bayramı kadar ürkütücü ve ilginç. Her bir Amerikalı kostümüne yaklaşık yüz dolar harcıyor ve şimdi kostümler eğlenceli gözükse de geçmişte o kadar eğlenceli şeyler sayılmazlardı. Keltler onların kendilerini kötü ruhlardan sakladığına inanırlardı. Bunun gibi Cadılar Bayramı kostümlerine dair ilginç bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz:

Cadılar Bayramı kostümleri iki bin yıldır var.

Tarihçiler arasında bu konuda anlaşmazlık olmasına rağmen Cadılar Bayramı’nın Samhain’e dayanabileceğine inanılıyor. Samhain “yaz sonu” anlamına gelen, 9. ve 12. yüzyıllar arasında Keltlerin yılın “daha karanlık yarısı” olan kışın gelişini kutladıkları bir festivaldi. Keltler 31 Ekim gecesi hayaletler, peirler, cinler ve iblislerin dünyada dolaştıklarına ve faniler ile ölümsüzlerin arasındaki sınırın silikleştiğine inanırlardı. Bu yüzden Kelt halkı ruhlara barış teklifi olarak çeşitli yiyecek ve içecek sunuyorlardı. Ruhların arasında kamufle olabilmek için yüzlerini beyaza boyayıp beyaz kıyafetlerini giyiyorlardı. Druidler ise hayvan ya da doğaüstü varlıklar kılığına girip ateşler yakarak Kelt tanrılarına bitki ve hayvanlardan oluşan adaklar adıyorlardı. 

9. yüzyılda Galler’de Cadılar Bayramı zamanı insanlar cross-dressing yapmaya başladılar.

Ülke Hristiyanlaşsa da bu gelenek devam etti ve günümüze kadar geldi. Cadılar Bayramı 11. yüzyılda kiliseler tarafından Hristiyanlaştırılmaya başlandığında, Cadılar Bayramı’nda tören adına kostümler giyilmeye başlandı, çünkü 11. yüzyıl Hristiyanları ölülerin ruhlarından saklanmak yerine onlara dua etmeyi seçtiler. Belki de ölümü kutlamak, hayatı kutlamakla çok benzer olduğu için bu gece kiliseye gidenler doğurganlık ve evlilikleri için dua ederlerdi. Korodaki erkek çocuklarına normalde kız çocukların giydiği elbiseler giydirilirdi.

Victoria Dönemi’nde kostümler daha da ilginçleşti.

Charles Darwin'in evrim teorisinin ortaya çıkışından Sanayi Devrimi'ne kadar, 19. ve 20. Yüzyıllar çok sayıda ilham verici keşiflere şahit oldu. Seyahat etmek giderek daha kolaylaşırken dünyanın her yerinden insanlar farklı kültürler hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladılar. Bu durum Cadılar Bayramı ve Cadılar Bayramı kostümlerini giyme geleneğini hiç olmadığı kadar popüler hale getirdi.

Aynı zamanda, 1800'lerin ortalarında Jane Eyre ve Uğultulu Tepeler gibi kitapların yayımlanmasıyla gotik temaların popülerliği arttı ve bu, insanların kostüm zevkini etkiledi. Mısır'dan esinlenen kostümler, yarasalar, hayaletler ve maskeli partiler revaçtaydı ve hemen hemen bütün kostümler ev yapımıydı.

1920’lere kadar Cadılar Bayramı kostümleri fabrikalarda üretilmiyordu.

İnanması güç ama kostümler yüz yıldan daha az bir süredir üretiliyor. Amerika’daki Halloween kostüm üreticilerinin en büyük üç ismi Collegeville Bayrak ve İmalat Şirketi, H. Halpern Şirketi ve Ben Cooper'dı.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Bustle)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR