Evrende Bulunan En Tehlikeli Şey | video
18 Ekim 2019 Video Bilim Teknoloji

Evrende Bulunan En Tehlikeli Şey | video


Twitter'da Paylaş
0

“Nötron Yıldızları, kara delik olmayan en yoğun şeylerdir ve çekirdeklerinde var olan en tehlikeli maddeyi bulabiliriz: Tuhaf Madde,” diye başlayan video bu maddeyi açıklamakla birlikte, bu konuyla ilgili daha fazla detay öğrenmek isteyen izleyicilere başka kaynaklar sağlıyor. Atomu oluşturan “quark”ların yapısını anlatıyor ve quarkların “tuhaf quark”lara dönüşmesiyle ne gibi sıkıntılar yaşanabileceğini gözler önüne seriyor. Tuhaf maddeden nasıl mı kurtulabiliriz? Tabii ki de onu bir kara deliğe atarak.

Video bu tuhaf varlıkları incelemenin evrenin doğuşunu ve neden şimdiki büyüklüğüne sahip olduğunu anlamamızda çok önemli bir yeri olduğunu savunuyor.  

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR