Genetik Mühendisliği ve Hastalıklar: Sivrisineklerle Genetik Mücadele | video
26 Kasım 2019 Video Bilim Teknoloji Sağlık

Genetik Mühendisliği ve Hastalıklar: Sivrisineklerle Genetik Mücadele | video


Twitter'da Paylaş
0

Kurzgesagt’ın yukarıda yer alan videosu insanlık tarihinin en ölümcül hastalıklarından biri olan sıtmanın nasıl oluştuğunu gözler önüne seriyor ve bu hastalığa neden olan sivrisineklerin iki yüz milyon yıldan fazla dünyada var olduğuna, sayıları ve dayanıklı olmaları nedeniyle yok edilmesi imkânsız parazit taşıma araçları olduğuna değiniyor. Ancak önemli bir gelişmeyi ekliyor: Artık canlıların genetiğini istediğimiz şekilde değiştirebiliyoruz. Sivrisinekleri yok etmektense neden onları parazit taşımaya el verişsiz bir hale getirmiyoruz? Genetik mühendisliği sayesinde bunu başarabilir miyiz? Video bu soruları sorarak genetik mühendisliğinde yapılan yeniliklere ve sıtma hastalığını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalara dikkat çekiyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR