Kaybolmuş 10 Edebiyat Yapıtı
11 Eylül 2018 Edebiyat Kültür Sanat Liste

Kaybolmuş 10 Edebiyat Yapıtı


Twitter'da Paylaş
0

Bu liste, edebiyat dünyasında yalnızca kaybolanları değil, aynı zamanda yazarları tarafından tamamlanmadan bırakılmış, böylelikle de okurlarını olası sonlarının nasıl olacağı konusunda merakta bırakmış yapıtları kapsıyor.

Aristoteles

Aristoteles’in Çalışmaları

Aristoteles

Aristoteles, Batı felsefesini, ahlak, estetik, mantık, bilim, siyaset ve metafizik gibi tüm alanları içine alacak şekilde kapsamlı bir felsefi sisteme oturtan ilk düşünürdür ve Batı felsefesinin en önemli kurucu figürlerden biri olarak kabul edilmektedir. Aristoteles’in doğa bilimlerine ilişkin görüşleri, Ortaçağ’da bu alana yönelik yapılan çalışmaları şekillendirmiş ve etkileri, Rönesans dönemine kadar uzanmıştır. Aristoteles’in eserlerinin yalnızca üçte birlik bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır.

geoffrey Chaucer canterbury Hikâyeleri

Canterbury Hikâyeleri

Geoffrey Chaucer

Kitap, Southwark'tan yola çıkan ve Canterbury’deki katedralde yer alan Saint Thomas Becket Mabedi’ne ulaşmayı hedefleyen bir grup hacının hac yolculuğu esnasında birbirlerine anlattıkları hikâyelerden oluşuyor. Chaucer, 1400 yılındaki ölümünden önce, yazmayı planladığı yüz yirmi dört hikâyenin ancak yirmi dört tanesini tamamlamış olmasına rağmen Canterbury Hikâyeleri, Ortaçağ İngiliz Edebiyatının en ünlü eserlerinden biridir.

Shakespeare

Love’s Labour’s Won

William Shakespeare

Aslında hayli tartışmalı bir konudur. Love’s Labour’s Won kimilerine göre başlı başına bir oyun değil, Shakespeare’nin Hırçın Kız isimli eseri için düşünülmüş bir başlıktır. 1953 yılında bulunan ve “yayımlanmış oyunlara” ait olduğu anlaşılan listede Hırçın Kız ile birlikte, Love’s Labour’s Won'un da yer aldığı görülmüştür. Dolayısıyla bu eser için edebiyat çevrelerinde kabul gören sav, onun öteki oyunlardan bağımsız olduğu ancak süreç içerisinde kaybolduğudur.

jane austen

Sanditon

Jane Austen

Austen’in 1817 yılındaki ölümüyle yarım kalan bu tamamlanamamış kitapta, henüz yapım aşamasında olan bir kasaba ve o kasabada yaşayan aileler aracılığıyla toplumun inşası anlatılır. Sandition’un el yazmasına, muhtemelen hikâyede yer alan Parker kardeşlerden sonra “The Brothers” başlığı konmuş ama Austen’in ölümünden sonra ailesi, başlığı tekrar Sandition olarak değiştirmiştir.

goethe

The Magic Harp

Wolfgang von Goethe

Goethe’nin, Mozart’ın Sihirli Flüt operasına devam niteliğinde yazmaya başladığı ve üzerinde 1794 yılından 1796 yılına kadar çalıştıktan sonra vazgeçtiği bu yapıtın, tamamlansaydı Faust kadar muhteşem olacağı düşünülmüştür.

byron

Memoirs

Lord Byron

Lord Byron’un yayıncısı John Murray’ın, ünlü yazarın ölümünden sonra 17 Mayıs 1824’te katıldığı bir hareket, kötü ünüyle edebiyat tarihine geçmiştir.   Lord Byron, daha sonra yayınlanması için yayıncısı John Murray’a kendi anılarının el yazmalarını teslim etmişti. Ne var ki Murray, anılarda yer alan bazı ayrıntıların skandala yol açacağını ve bunun da Byron’un ününe zarar vereceğini düşünüyordu. Kendisinden başka Byron’un beş arkadaşı ve yayınevi yöneticilerinin de içinde bulunduğu bir grupla toplandılar ve el yazmalarını ortadan kaldırmaya karar verdiler. Nihayetinde bu karara tek karşı çıkan Thomas Moore olmuş ve parçalanan iki cilt anı, Murray’in ofisinde yer alan şöminede yakılmıştır.

charles dickens

The Mystery of Edwin Drood

Charles Dickens

Cinayet, gizem ve tekinsiz karakterlerle dolu bu çalışma, Dickens’ın 1870 yılındaki ölümüne kadar tamamlanamamıştır. Dickens’ın, ölümünden birkaç ay önce katıldığı ön sunumda, Kraliçe Viktorya’ya kitabın sonunu anlatmayı önermesi ve bu önerinin kraliçe tarafından, yapıtın mahvolacağı gerekçesiyle reddedilmesiyse oldukça ironiktir.

mark twain

The Mysterious Stranger

Mark Twain

Amerika’nın en ünlü yazarlarından biri olan Mark Twain, Satan’ın merkez figür olduğu The Mysterious Stranger'ın üç farklı versiyonu üzerinde çalışmış ama hiçbirini bitirememişti. The Chronicle of Young Satan ismiyle anılan mevcut versiyonların ilki, Ortaçağ Döneminde bir Avusturya kasabasında geçmekte ve Satan’ın –hikâyede İncil’deki şeytanın günahsız kuzenidir– başından geçen maceraları konu almaktadır.

hemingway

Hemingway’in 1922 yılından önceki çalışmaları

Ernest Hemingway

Tüm yaşamı boyunca büyük bir yazar olarak kabul edilen Hemingway’in çalışmaları, 1926 yılından önce çok fazla yayımlanmamıştır. 1922 yılında Hemingway’in ilk karısı Hadley Avrupa’da seyahat etmekteydi. Bu seyahatlerden birinde, bagajlarla beraber Hemingway’in o tarihe kadar yazmış olduğu her şeyin içinde bulunduğu sandıklar çalınmış ve yazarın, Birinci Dünya Savaşı’na dair tecrübelerini anlatan roman taslaklarının da yer aldığı yazılarının bulunması mümkün olmamıştır.

sylvia plath

Double Exposure

Sylvia Plath

Plath’in ayrı yaşadığı eşi Ted Hughes, onun 1963 yılındaki intiharından sonra malvarlığıyla beraber geriye kalan yayımlanmamış yazıları da devralmış ve Plath’in hayatının son dönemlerinde yazmış olduğu çoğu mektup ve günlüğü yakmıştır. Plath'ın Hughes'la olan ilişkisi ekseninde yazılmış yarı otobiyografik bir roman olan Double Exposure ya da Double Take'in el yazmalarıysa Hughes'a göre 1970 yılından önce ortadan kaybolmuştur.

(Listverse)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR