Mary Wollstonecraft’ın Kızına Verdiği Öğütler
11 Eylül 2019 Kitap

Mary Wollstonecraft’ın Kızına Verdiği Öğütler


Twitter'da Paylaş
0

“Her zaman kendin ol, böylece varoluşun hakiki nimetleri, sevgisi ve saygısının tadını çıkarmadan hayata veda etmezsin.”

Mary Wollstonecraft (1759-1797) feminizmin temellerini atan, 1792 tarihli çığır açıcı eseri Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi’ni yazdıktan altı yıl sonra William Godwin isimli filozofa âşık oldu. Çift kendilerine ait, eşitlik üzerine kurulu bir evlilik anlayışıyla yaşamaya başladılar ve Frankenstein’ın yazarı olan kızları Mary Wollstonecraft Shelley dünyaya geldi.

Doğum yaptıktan on gün sonra otuz sekiz yaşında ölen Wollstonecraft ardında cinsiyet eşitliğine dair önemli bir eser ve annesini eserlerini okuyarak tanıyacağı bir kız çocuk bıraktı. Hayatının son yıllarında kölelik, ekonomik sınıf, evlilik, annelik, çalışkanlık ve bireyin gelişimi gibi konuları işleyen, otobiyografik unsurlarla örülü felsefi romanı Maria or The Wrongs of Woman kitabı üzerinde çalıştı. Wollstonecraft bu romanı yazmak için herhangi bir eserini yazmak için yaptığı araştırmanın iki katını yaptı. Ne var ki eserini tamamlayamadan hayata gözlerini yumdu. Bir yıl sonra kocası Godwin bu romanı Wollstonecraft’ın yazılarını topladığı bir derlemenin içinde yayımladı. Kızı Mary ise annesinin yazılarını, özellikle en fazla kişisel içeriğe sahip olan eseri Maria’yı okuyarak onunla yakınlık kurmaya çalışıyordu. Wollstonecraft’ın başına gelenleri öngören aşağıdaki paragraf daha sonraları Mary Shelley’i etkileyecek ve ona yol gösterecek sözlerin başında geldi:

“Sen benim nasihatlerimi tartmaya başlamadan ya da benimle muhakemeye girmeden önce ölüm beni senden ayırabilir. Bu yüzden beni saran bütün endişelere rağmen sana ilk yıllarından itibaren yol gösterebilir ve hayatının baharının boş ve keyifsiz geçmesine izin vermeyerek pişmanlık duymanı engelleyebilirim. Deneyim kazan, her şeyi deneyimle! Deneyim kazanılmaya değer. Kendi mutluluğunun peşinden gitmek için belli bir güce sahip olmalısın. Bilgelik dediğimiz şey yalnız kalplerde sıkıntı içinde oturan baykuştur. Her zaman kendin ol, böylece varoluşun hakiki nimetleri, sevgisi ve saygısının tadını çıkarmadan hayata veda etmezsin.”

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Brainpickings)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR