Pablo Escobar'ın Peşinde | Belgesel
15 Eylül 2017 Video Hayat İnsan

Pablo Escobar'ın Peşinde | Belgesel


Twitter'da Paylaş
0

Pablo Emilio Escobar Gaviria, 1949 yılının Aralık ayında Kolombiya’nın Antioquia kentinde dünyaya geldi. Çiftçi bir baba ve ilkokul öğretmeni bir annenin 7 çocuğundan biriydi. Çok küçük yaşlardan itibaren suç işlemeye başlayan Pablo, mezarlıklardan antik mezar taşlarını çalıp turistlere satmaya başlayarak suç kariyerine başladı.

Daha sonrasında ufak tefek dolandırıcılıklar, kaçak sigara satışı ve fidye için zengin ailelerin çocuklarını kaçırmaya başlayarak ciddi paralar kazanmaya çok erkenden başladı. Bir süre sonra bu işlerden gelen paranın yetersiz olduğunu düşünen Pablo, 1970’li yıllardan itibaren uyuşturucu işine girdi. Uyuşturucu sektöründe tek olmak ve Medellin bölgesine hükmetmek isteyen isteyen Escobar, 1975 yılında bölgenin en büyük uyuşturucu baronlarından biri olan Fabio Restrepo’yu öldürerek Medellin’deki tüm uyuşturucu trafiğini ele geçirmeyi başardı. Uyuşturucu nakliyatını sağlama almak ve para akışını hızlandırmak için bir ada satın alarak buraya havaalanı yaptırdı. Bu sayede uyuşturucu nakliyatını havayolu ticaretine taşımış ve başarılı olmuştur.

80’li yıllara gelirken küresel çapta uyuşturucu trafiğinin çok büyük bir bölümüne hükmediyordu. Amerika’da dönen uyuşturucu trafiğinin yüzde 80’i Escobar’a aitti. 1982 yılında siyasete atılmış ve Kolombiya Liberal Partisi’nden seçimlere girerek Kolombiya Temsilcileri Oda’sına yedek üye seçildi. Bu dönemlerde siyasi güç elde etmeye başlayarak polis ve halk desteğini arkasına aldı. Seçimlerin ardından ABD, İspanya, Meksika, Venezuela ve Porto Riko gibi birçok ülkede uyuşturucu ağını genişletti. Rüşvet tekliflerini kabul edip önünü açmayanlara uyguladığı gaddarlıklarla da ün saldı. 27 Kasım 1989’da kendisi aleyhine muhbirlik yapan bir kişiyi susturmak için Avianca Uçuş 203’e adamları tarafından yerleştirilen bomba neticesinde uçak havada patlatıldı ve saldırı 100’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Amerikan elçiliğini bombalatacak kadar ileri giden Escobar, dokunulmaz bir hale geldi. İllegal işlerini sürdürürken ona engel olan yaklaşık 200 yargıç, binlerce polis, devlet yetkilisi ve sivilin ölümüne sebep olmaktan suçlandı. Resmen tüm dünyayla alay eden Escobar, Interpol tarafından bütün dünyada aranırken Beyaz Saray’ın önünde oğlu ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Halkla ve köylüyle arası çok iyi olan Pablo, her yıl 300 milyon dolardan fazla parayı halka dağıttığı için Kolombiya’nın Robin Hood’u haline geldi.

2 Aralık 1993 yılında kendisine karşı yapılan dev operasyon ile yeri tespit edilen Escobar, Medellin'de orta sınıf bir dairede saklanırken bulundu. Koruması ile birlikte polislere karşı girdikleri çatışmada son çare olarak evlerin çatısından kaçmaya çalışırken vurulan Escobar hayatını kaybetti.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR