Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın Eseri Dizi Oldu
6 Ekim 2019 Ne Haber Edebiyat

Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın Eseri Dizi Oldu


Twitter'da Paylaş
0

Altı bölümden oluşan dizinin senaryosunu Gaiman yazarken yönetmenliğini Doctor Who’nun birçok bölümünü çeken Douglas Mackinnon üstlendi.

Kıyamet Gösterisi (Good Omens) 60’lardan bir televizyon ekranında, uzayda süzülen bir uyarıyla başlıyor: “Çocuklar, kıyamete neden olmak çok tehlikeli olabilir. Evde denemeyiniz.” Bu basit mesajla Neil Gaiman dizinin gidişatını belirliyor: Mizah yüklü replikler ve kendine atıfta bulunan şakalarla dolu fantastik bir gösteri. Gaiman, 2015’te kaybettiğimiz Terry Pratchett ile birlikte yazdığı, bir melek ile bir şeytanın kıyametin gerçekleşmesini önlemeye çalıştığı kitaptaki tuhaf mizah anlayışını senaryoya da aktarmayı başarmış. Dahası Pratchett’ın esprili gözlemleri ve dipnotları ­–başka bir deyişle Diskdünya kitaplarını öteki fantastik romanlardan ayıran öğelerin hepsi– anlatıcı Frances McDormand seslendirmesiyle dizide yer alıyor.

Evrenin ve insanın yaratılışıyla başlayan hikâyede McDormand’ın tanrı anlatıcısı yaklaşık 6000 yıl önce Havva’nın Âdem’i de yanına alarak Cennet Bahçesi’ni terk ettiğini açıklıyor. Havva’ya lanetli elmayı yediren yılan David Tennant’ın canlandırdığı iblis Crowley’den başkası değildir, melek Aziraphale ise (Michael Sheen) kendilerini korumaları için Âdem’e ateşli kılıcını veriyor. Derken hikâye günümüze dönüyor: İblis Crowley, Şeytan’a tapınan bir rahibe kültüne aslında Deccal olan insan görünümlü bir bebeği teslim etmekle görevlendiriliyor. Bebeğin Amerikan elçisinin yenidoğan oğluyla değiştirilmesi gerekse de birtakım aksaklıklar sonucu bebek başka bir aileye veriliyor. İnsanlarla birlikte dünyada yaşamaktan hoşnut olan Crowley ve Aziraphale bu karışıklığın farkında değildir, ikisi de dünyanın sonunun gelmesini istemediğinden yanlış çocuğu normal olması için etkilemeye çalışır.

neil gaimanGood Omens

Gaiman, Pratchett ile birlikte yarattıkları hayal dünyasını hiçbir detayı atlamadan tüm canlılığıyla ekrana yansıtıyor. 2015’te Pratchett’ın ölümünden önce Gaiman ona bu uyarlamayı gerçekleştireceğine dair söz vermişti ve şimdi bu sözü takdire şayan bir şekilde yerine getirdi. Dizide kötü rahibeler, Deccal, Şeytan, melekler ve iblislerin yanı sıra İngiliz istihbarat subaylarının gizli buluşmalarına ev sahipliği yapmış Saint James Parkı’nda çekilmiş sahneler var. Aziraphale ile Crowley dizinin merkezinde yer alıyor ve son derece eğlenceli kahramanlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Tennant’ın canlandırdığı kötülük yapmaya üşenen güneş gözlüklü iblis Crowley Aşk Her Yerde filmindeki Bill Nighy’yi anımsatıyor; aslında kaygısız, eksantrik, sarhoşluk sınırında yaşayan bir karakter. Sheen’in Aziraphale’i ise Crowley’ye meydan okuyan beceriksiz bir melek. Perukların ve görsel efektlerin fazlasıyla tuhaflaştığı zamanlar olmakla beraber, Doctor Who’nun birçok bölümünü yöneten Douglas Mackinnon bunu biçime dair bir seçim olarak sunuyor. Pratchett’ın hayalini olabildiğince yansıtan, fazlasıyla eğlenceli ve orijinaline sadık kalan bu uyarlama eserin hayranları için hayal kırıklığına uğratmayan bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Başlıktaki fotoğraf: Yapımcı Neil Gaiman ve Douglas Mackinnon, oyuncular Michael Sheen ve David Tennant ile.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR